Fanerad i mahogny. Dekor i gulmetall. Stolar samt soffa med mönstrad klädsel. Fyra stolar, två fåtöljer, soffa, längd 155 cm, salongsbord, diameter 80 cm, höjd 74 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Krackelyrer i lacken. Ställvis blekt. Repor och märken. Sprickor. Kantband ställvis löst. Bordsskiva med värmeskador. Bord något ostabilt. Lagningar vid fästen.