651256

Edward Hald

(Ruotsi, 1883-1980)
Edward Hald
(Ruotsi, 1883-1980)

SKÅL, Edward Hald, Orrefors 1931. S k "Pipskål".

Oval form. Rökfärgad glasmassa med slipad dekor av malar och luftbubblor. Signerad Of 31 HE 128. HE = Hald, satinslipat glas. Höjd ca 7, längd ca 19 cm.

Repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet