Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

MATSERVIS, 125 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen.

12 mattallrikar, d 25 cm
12 djupa tallrikar, d 24 cm
11 förrättstallrikar, d 22 cm
12 assietter, d 19 cm
11 buljongkoppar, l 17 cm
23 kakfat, d 16 cm
12 äggkoppar, h 6,5 cm
10 små fat (askfat), l 9,5 cm
1 terrin, l 32 cm
1 liten terrin, l 27 cm
1 sockerströare, h 18 cm
Salt- och pepparkar (ett saltkar medföljer), h 9 cm
2 tillbringare, h 20 cm
1 såskanna, h 12 cm
1 gräddkanna, h 10
2 såsbåtar, l 23 cm
5 uppläggningsfat, l 27-41 cm
2 uppläggningsskålar, l 21 cm
2 sockarskålar (en utan lock), l 15 cm
1 liten skål, d 11 cm
1 tandpetarhållare, h 5 cm
Ett par ljusstakar, h 11 cm

Fyra assietter men kantnagg. En djup tallrik med kantnagg
En uppläggningsskål med tillverkningsdefekter. Tre mattallrikar med nagg. En sockerskål utan lock, den andra med knoppnagg. Två askfat med större avslag. Ett saltkar med större lagningar. Gräddsnipa med spricka. Två kakfat med nagg. Torkade bottenknoppar.

Lähtöhinta
12 000 SEK