Urtavla med arabiska siffror, bakre boett med Konung Gustav V:s krönta namnschiffer i blått, diam 50 mm.
Kronprytt originaletui från Linderoths hovurmakeri medföljer.
Slitage, mindre repor, något oxiderad urtavla, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.