665622

KUNGLIGT GÅVOUR, guld 18K, 1900-talets första hälft. Vikt tot ca 77 gram.

Urtavla med arabiska siffror, bakre boett med Konung Gustav V:s krönta namnschiffer i blått, diam 50 mm.
Kronprytt originaletui från Linderoths hovurmakeri medföljer.

Slitage, mindre repor, något oxiderad urtavla, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.

Lähtöhinta
8 000 SEK