MATBORD, 1800-talets andra hälft.

Målat. Svarvade ben. Fotavslutningar av mässing med hjultrissor. Ett löst stödbenspar medföljer. Fyra iläggskivor a 65 cm vardera. Bordets diameter 139. Höjd 78 cm. Total längd inkl. skivor ca 400 cm.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Skiva med lagning. Senare iläggskivor. Senare utdrag. Senare målning och beslag. Senare stödben.

Lähtöhinta
15 000 SEK