BORDSLAMPA, porslin, sent 1800-tal.

Tudelad, underdel kan stå separat som tazza/skål på fot. Bemålad, blå med reserver med figurscen samt blomstermotiv. Höjd exklusive belysningsmontering, 43cm. Medföljande lampskärm.

Omgjord från fotogenlampa. Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
3 000 SEK