Carl Gustaf Wetterstrand

(Ruotsi, 1855-1923)
Carl Gustaf Wetterstrand
(Ruotsi, 1855-1923)

CARL GUSTAF WETTERSTRAND , glasmålningar, ett par, signerade och daterade 1886.

Apollo med lyra omgiven av putti. Venus och Amor. Ca 30 x 65 cm.

Slitage. Krackelyrer.

Muut tiedot

Carl Gustaf Wetterstrand har bl.a. utfört delar av freskerna vid Dramaten och Stadshuset i Stockholm.

Lähtöhinta
8 000 SEK