SPEGEL MED KONSOLBORD, sannolikt Stockholmsarbete, empire. 1820-30-tal.

Spegel med pilastrar och krön i form av halvmåneformation samt bladornerad bas. Konsolbord med halvmåneformad bas med marmoreringsmålning. Ben med lejontass och bladornerad volutformation samt vitgråspräcklig marmorskiva. Spegelns höjd 130 cm, konsolbordets höjd 88 och längd 83 cm.

Senare förgyllning och spegelglas. Smärre skador och färgbortfall. Skivan med nagg.

Lähtöhinta
10 000 SEK