GOLVLAMPA, "Energi-Biljard", Magnus Elebäck & Carl Öjerstam, Ikea, 1900-talets andra hälft.
Stomme av kromad metall. Grön skärm av plast. Rund fot. Höjd 138 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage. Repor och märken. Del av skärm saknas. Fläckar. Ytskikt med slitage.