UNIFORMSUPPSÄTTNING, 10 delar, Sverige, Smålands husarer, 1900-talets början.

Dolma m/1895(storlek ca 48), uniformsbyxor, husarmössa m/1895, sabel m/1893, kartuschväska, knutskärp, paradbälte, portepé, sabelrem samt fotografi föreställande Axel Tegnér iförd uniformen. Sabelns längd ca 110 cm.

Smärre slitage och fläckar. Uniformen något blekt. Mindre skador och malhål.

Alkuperä - Provenienssi

Axel Tegnér. Medföjande fotografi daterat 1907 där Axel Tegnér bär uniformen.

Lähtöhinta
5 000 SEK