SCHACKBORD/SKRIVBORD, 1910-/20-tal.

Ek. Tre lådor på vardera långsidan med draghandtag av mässing. Skivan med intarsiadekor av schackbräde i björk mörkbetsad ek. Höjd 80, längd 120, bredd 68 cm.

Smärre slitage och märken. Två små intarsiabitar saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK