ALADÅBFORM, bleckplåt och koppar. 1800-tal.

Bleckplåt överdragen med lager av koppar utvändigt och lager av tenn invändigt. Oval form med vridna åsar. Stående på tre fötter av smidesjärn. Höjd ca 9, längsta längd inklusive handtag ca 37 cm.

Slitage. Bortfall. Rost.

Lähtöhinta
1 500 SEK