695326

BORDSUR, brännförgylld och patinerad brons. Urtavlan märkt Dubuc Jeune (verksam i Paris ca 1807-1812).

Hög rektangulär sockel uppbärande urnformation. Hänklar i form av två gumsehuvuden, krönande pinjekotte. Höjd ca 39,5 cm. Nyckel finns.

Slitage. Urtavlan med skada och några sprickor. Urglas saknas. Urverket med lösa delar. Ej funktionstestat. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK