Nils von Dardel

(Ruotsi, 1888-1943)
Nils von Dardel
(Ruotsi, 1888-1943)

NILS VON DARDEL, akvarell, utförd 1936.

"Arabflickor". 39 x 47,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Elsa von Dardel, konstnärens syster.
Guy von Dardel, Stockholm
Galleri Bengtsson, Stockholm (Kapten Bengtsson).

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Nils Dardel", 25 mars-1 maj 1955.

Kirjallisuus

Karl Asplund, "Nils Dardel - del II de senare åren", 1957, upptagen i verkförteckningen under år 1936, sid 264.

Lähtöhinta
30 000 SEK