BORDSLAMPA, Svend Aage Holm Sørensen, DANMARK. 1950-/60-tal.

Stomme i svart metall med geometriska mönster. Dekor i form av gul, röd och orangefärgat glas. Sockel i svartmålat trä. H 95 cm (inklusive lampmontering men exkl. skärm). etikettmärkt:Holm Sørensen & Co 4133 made in Denmark.

Smärre slitage främst på sockeln.

Lähtöhinta
6 000 SEK