SKÅL PÅ FOT, lergods. Laholmskeramik, 1950-tal.

Oval trattformad skål på fot. Handmålad och glaserad dekor i polykroma färger av ansikten. Stämplad LAHOLM Made in Sweden och etikettmärkt. Höjd ca 24, längd ca 30 cm.

Något krackelerad invändigt.

Lähtöhinta
1 500 SEK