GRÄDDKANNA samt SOCKERSKÅL, silver, England, sannolikt 1700-tal. Vikt ca 240 g.

Kanna med uppsvängd pip och handtag, på rund fot. Sockerskål med rund form, på tre ben. Rik dekor av bland annat rocailler. Höjd ca 6 respektive 12 cm.

Efterdekorerade samt ej sammanhörande. Slitage, repor och stötmärken. Mindre bucklor.

Lähtöhinta
2 000 SEK