LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft/mitt.

Stomme i mässing. Behängd med olikslipade prismor av klarglas. Nedtill avslutande pinjekotte. För sju elektriska ljuspunkter samt sex ljusarmar för stearinljus. Höjd ca 90 cm.

Slitage, prismor med sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
5 000 SEK