738293

Josef Ekberg

(Ruotsi, 1877-1945)
Josef Ekberg
(Ruotsi, 1877-1945)

JOSEF EKBERG, vas "Sgrafitto", Gustavsberg 1918. Stengods.

Närmast kalebassformad. Dekor av blommor i blått mot ljusblå fond. Signerad Gustafsberg 1918 J Ekberg och inristat NG. Höjd ca 27,5 cm.

Smärre slitage.

Lähtöhinta
2 500 SEK