STOP, trä, Norge, 1700/1800-tal.

Cylinderformad med välvt lock, skuren dekor, handtag med knopp i form av liggande lejon, tre fötter. Höjd 20 cm.

Slitage, sprickor, lejonet saknar ursprunglig kröndekor, en fot med lagning, handtaget sannolikt med senare förstärkt infästning.

Lähtöhinta
4 000 SEK