786110

Yayoi Kusama

(Japani, Syntymävuosi 1929)
Yayoi Kusama
(Japani, Syntymävuosi 1929)

YAYOI KUSAMA, objekt.

Pumpaform i gult stoppat tyg med svarta prickar. Etikettsmärkt "Dots Obsession". Diameter 53, höjd ca 33 cm.

Obetydligt ytslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt på Tate Gallery 2012.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet