UNIFORMSJACKA och BICORN, för kapten vid flottan, Sverige, omkring 1900.

Svart kläde. Framtill dubbla rader om fem knappar i förgylld mässing. Ärmarnas avslut med gradbeteckning i guldbrodyr. Ryggens längd inklusive skört ca 88 cm. Bicorn, längd vid svettremmen ca 20 cm. I etui. Epåletter med Gustav V monogram.

Bruks - och åldersbetingat slitage med mindre skador. Fläckar och missfärgning. Smuts.

Lähtöhinta
1 800 SEK