Gustavsberg

(Ruotsi, Founded in 1825)
Gustavsberg
(Ruotsi, Founded in 1825)

MATSERVISDELAR, 17 st, "Bandblå", Gustavsberg, 1920-tal.

Dekor av kantbårder i mörkblått och guld.
Bestående av:
5 flata tallrikar
4 djupa tallrikar
1 assiett
1 kanna, höjd 18,5 cm.
1 terrin
5 uppläggningsfat

1 djup tallrik med nagg. Uppläggningsfat med missfärgningar. Ett dito med nagg. Repor. Kannans pip med obetydlig nagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK