A GILT SILVER SWEDISH ROYAL MEDAL FROM 1986. Total weight circa 10 g.

"Carl XVI Gustaf Sveriges Konung. För förtjänst om svenska röda korset". Blått och gult ripsband. Frånsida med mottagarens namn samt årtal ingraverat: "P.E. Robert Lugn 1988". Diam cirka 2,5 cm. Total längd (inkl. band) 7 cm. Medföljer miniatyr i förgyllt silver från 1987 (total vikt cirka 1 gram, total längd inkl. band cirka 5,5 cm) samt släpspänne.

Merkityksetöntä kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Major general Robert Lugn (1923-2016), member of The Royal Swedish Academy of War Sciences.

Lähtöhinta
1 500 SEK