EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.
Dekor i rödorange överfång mot gul fond. Höjd 25 cm.
Vähäistä kulumaa.
Vasen har tillhört nuvarande ägares farfar som haft den i sin ägo sedan 1900-talets början. Han drev en hattaffär på Gustav Adolfs Torg 10 i Malmö.