813814

Emile Gallé

(Ranska, 1846-1904)
Emile Gallé
(Ranska, 1846-1904)

EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.

Dekor i rödorange överfång mot gul fond. Höjd 25 cm.

Vähäistä kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Vasen har tillhört nuvarande ägares farfar som haft den i sin ägo sedan 1900-talets början. Han drev en hattaffär på Gustav Adolfs Torg 10 i Malmö.

Lähtöhinta
6 000 SEK