Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Josef Ekberg

(Ruotsi, 1877-1945)
Josef Ekberg
(Ruotsi, 1877-1945)

A tray and a bowl by Josef Ekberg for Gustavsberg, 1931 and probably 1937.

Rund skål på fyra små fötter med lysterglasyr i bruna och grå toner. Brickan oval med lysterglasyr i grönt. Handmålad dekor i guld. Signerade och stämplade GUSTAVSBERG 1931 J Ekberg och Gustavsberg 1930 samt GUSTAVSBERG J EKberg N 72 37. Skålens höjd 11, diameter 32 cm. Brickans längd ca 45, bredd ca 30 cm.

Minor crazing. The tray with a microchip.

Lähtöhinta
3 500 SEK