TALLRIKAR, ett par, porslin, Kangxi, 1600/1700-tal.

Dekor i underglasyr av rött och blått med motiv av persikoplockande kvinna. Diam 21.

Slitage, sprickor, smärre kantlagning på en samt restaurerad brun kantrand på båda.

Lähtöhinta
1 200 SEK