Muut
926660

POSTER "GRAND PRIX OF SWEDEN 1930"

Artist; Nils Wedel. 99x59 cm.

Reunavaurioita.

Alkuperä - Provenienssi

"Affischen kommer från vindsröjning på 1980-talet efter Saxtorps förste tävlingsledare, Albin Frantz i Malmö och efter att ha legat ihoprullad och orörd..".

Muut tiedot

Saxtorps Grand Prix 1930 var den första stora motortävlingen i Sverige.

Lähtöhinta
4 000 SEK