Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, Bänkrad med fem sitsar, tidigt 1950-tal.

Beställningsarbete för inredning av folkskola.
Lackad och betsad björk samt formpressad björkfaner.
Längd 258 cm, djup 44 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 200
E
U
R
47 334
S
E
K
4 383
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
7
5 apr 2020 16:01
4 200 EUR
6
A
5 apr 2020 16:00
4 000 EUR
7
5 apr 2020 16:00
4 000 EUR
6
5 apr 2020 15:59
3 800 EUR
7
A
5 apr 2020 15:59
3 700 EUR
7
5 apr 2020 15:59
3 500 EUR
6
5 apr 2020 15:59
3 500 EUR
7
A
5 apr 2020 15:58
3 300 EUR
6
5 apr 2020 15:58
3 200 EUR
7
5 apr 2020 15:56
3 100 EUR
6
A
5 apr 2020 15:56
3 000 EUR
7
5 apr 2020 15:56
3 000 EUR
6
A
5 apr 2020 15:55
2 800 EUR
7
5 apr 2020 15:55
2 700 EUR
6
5 apr 2020 15:55
2 600 EUR
7
A
5 apr 2020 15:55
2 500 EUR
6
5 apr 2020 15:55
2 500 EUR
7
5 apr 2020 15:53
2 100 EUR
6
A
5 apr 2020 15:52
2 000 EUR
7
5 apr 2020 15:52
2 000 EUR
6
5 apr 2020 15:51
1 850 EUR
7
A
5 apr 2020 15:51
1 800 EUR
7
5 apr 2020 15:51
1 550 EUR
6
A
5 apr 2020 15:51
1 500 EUR
6
5 apr 2020 15:50
1 450 EUR
7
A
5 apr 2020 15:50
1 400 EUR
6
5 apr 2020 15:50
1 400 EUR
7
5 apr 2020 15:49
1 350 EUR
8
A
5 apr 2020 15:49
1 300 EUR
8
5 apr 2020 15:49
1 160 EUR
6
A
5 apr 2020 15:49
1 110 EUR
8
5 apr 2020 15:49
1 100 EUR
6
5 apr 2020 15:49
1 050 EUR
8
A
5 apr 2020 15:49
1 000 EUR
8
5 apr 2020 15:44
930 EUR
7
A
5 apr 2020 15:44
910 EUR
7
A
5 apr 2020 15:34
820 EUR
5
5 apr 2020 15:34
800 EUR
7
A
5 apr 2020 15:33
780 EUR
8
5 apr 2020 15:33
760 EUR
7
5 apr 2020 14:50
740 EUR
6
5 apr 2020 10:25
720 EUR
2
A
4 apr 2020 22:29
700 EUR
5
4 apr 2020 22:29
700 EUR
2
A
4 apr 2020 22:29
620 EUR
5
4 apr 2020 22:29
600 EUR
2
A
25 mar 2020 23:23
580 EUR
4
25 mar 2020 23:23
560 EUR
2
24 mar 2020 13:11
540 EUR
3
24 mar 2020 12:21
520 EUR
2
20 mar 2020 20:13
500 EUR
1
20 mar 2020 17:48
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice