Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1377. VINGLAS, 1700-talets mitt.
1377. VINGLAS, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1376. VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.
1376. VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1106. VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.
1106. VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. VODKASERVIS, 8 delar, möjligen av Pjotr Baskakov, Moskva (verksam 1883-1908).
1282. VODKASERVIS, 8 delar, möjligen av Pjotr Baskakov, Moskva (verksam 1883-1908).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms omgivningar".
2. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms omgivningar".
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Victor Forssell, Sickla Park.
152. Victor Forssell, Sickla Park.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
214. Victor Gilbert, Marché de la Madeleine.
214. Victor Gilbert, Marché de la Madeleine.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
1254. Vigilius Erichsen och ateljé, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1762).
1254. Vigilius Erichsen och ateljé, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1762).
Klubbat pris 
460 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1008. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
1008. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1067. VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk.
1067. VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1592. VÄGGVASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. VÄGGVASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1151. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 309 x 325 cm. Flandern 1600-tal.
1151. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 309 x 325 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1153. VÄVD TAPET. Kesi (gobelängteknik). 230 x 358 cm. Japan sen Meiji.
1153. VÄVD TAPET. Kesi (gobelängteknik). 230 x 358 cm. Japan sen Meiji.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
159. Wilhelm von Gegerfelt, Kvällsljus över lagunen.
159. Wilhelm von Gegerfelt, Kvällsljus över lagunen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
207. William Gale, "Elijah and the widow's son".
207. William Gale, "Elijah and the widow's son".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
206. William Stephen Coleman, Trädgårdsmotiv med flickor.
206. William Stephen Coleman, Trädgårdsmotiv med flickor.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
178. Wäinö Aaltonen, "Dagen gryr".
178. Wäinö Aaltonen, "Dagen gryr".
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1656. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1656. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
350. Ädel dam med jakthund.
350. Ädel dam med jakthund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1148. ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.
1148. ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK