Kan inte nå servern

Höstens Moderna 557

 
964 föremål
519. FIRMA SVENSKT TENN Soffbord.
519. FIRMA SVENSKT TENN Soffbord.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
774A. INGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968.
774A. INGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
656A. BERTEL GARDBERG Tesil, Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland 1957.
656A. BERTEL GARDBERG Tesil, Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland 1957.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
452. ESTRID ERICSON, tillskriven. 
Spegel, Firma Svenskt Tenn.
452. ESTRID ERICSON, tillskriven. Spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
601. OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.
601. OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
468. JOSEF FRANK Tevagn, Firma Svenskt Tenn, modell 691.
468. JOSEF FRANK Tevagn, Firma Svenskt Tenn, modell 691.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
53. Primus Mortimer Pettersson, "Minns Egypten".
53. Primus Mortimer Pettersson, "Minns Egypten".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
744. VENINI Brevpressar, 7 st, "Inciso", Murano Italien 1950-tal.
744. VENINI Brevpressar, 7 st, "Inciso", Murano Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
949. MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
949. MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
929. MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.
929. MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
280. Henrik Allert, Huvud.
280. Henrik Allert, Huvud.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
807. WILHELM KÅGE Skålar, 2 st, Gustavsberg studio 1952 och 1955.
807. WILHELM KÅGE Skålar, 2 st, Gustavsberg studio 1952 och 1955.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
805. WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.
805. WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.
Klubbat pris 
7 900 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
844. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
844. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
824. STIG LINDBERG Figurin "Lilla Eva", Gustavsberg studio 1940-tal.
824. STIG LINDBERG Figurin "Lilla Eva", Gustavsberg studio 1940-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
831. FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947.
831. FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
225. Philip von Schantz, "Mini bleue".
225. Philip von Schantz, "Mini bleue".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
774. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1960.
774. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
721. DIADEM, citrin och bergkristall, Elon Arenhill, Malmö, 1967.
721. DIADEM, citrin och bergkristall, Elon Arenhill, Malmö, 1967.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
640. GEORG JENSEN
Bestick, 7 st, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920-40-tal.
640. GEORG JENSEN Bestick, 7 st, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920-40-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
556. HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
556. HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
749. TAPIO WIRKKALA Vas, "Tokio", Iittala, Finland 1954, modell 3576.
749. TAPIO WIRKKALA Vas, "Tokio", Iittala, Finland 1954, modell 3576.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
561. FRANZ BERGMANN Skålfat, Österrike/USA 1920-30-tal.
561. FRANZ BERGMANN Skålfat, Österrike/USA 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. HERTHA HILLFON Väggskulptur, Stockholm 1966.
878. HERTHA HILLFON Väggskulptur, Stockholm 1966.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. ERIK FLEMING Ljusstakar, 1 par, Norrhammars Bruk 1930.
615. ERIK FLEMING Ljusstakar, 1 par, Norrhammars Bruk 1930.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
656. DAVID ANDERSEN
Skål, Norge, sannolikt 1950-tal.
656. DAVID ANDERSEN Skål, Norge, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
812. WILHELM KÅGE Miniatyrvaser, 2 st, Gustavsberg studio 1950-tal.
812. WILHELM KÅGE Miniatyrvaser, 2 st, Gustavsberg studio 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
760. EDWARD HALD Skål, "Åskväder", Orrefors 1977.
760. EDWARD HALD Skål, "Åskväder", Orrefors 1977.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
743. TYRA LUNDGREN Fågel, Venini, Murano, Italien.
743. TYRA LUNDGREN Fågel, Venini, Murano, Italien.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
278. Henrik Allert, "Mås".
278. Henrik Allert, "Mås".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
768. EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950.
768. EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
386. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
386. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
793. WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg.
793. WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
530. JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
530. JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
866. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
866. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
526. JOSEF FRANK Jardinière, "Hortus", Firma Svenskt Tenn.
526. JOSEF FRANK Jardinière, "Hortus", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. AXEL-EINAR HJORTH Bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
613. AXEL-EINAR HJORTH Bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
685. BIRGER HAGLUND
Skål, Stockholm 1989.
685. BIRGER HAGLUND Skål, Stockholm 1989.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
901. PABLO PICASSO Fat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
901. PABLO PICASSO Fat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
892. ALBERT CAASMAN Figurin, Rosenthal, Tyskland ca 1912.
892. ALBERT CAASMAN Figurin, Rosenthal, Tyskland ca 1912.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
888. JOSEPH THÉODORE DECK Skål, Paris omkring 1880.
888. JOSEPH THÉODORE DECK Skål, Paris omkring 1880.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
510. JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn.
510. JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
886. TOINI MOUNA Väggplakett, Arabia, Finland.
886. TOINI MOUNA Väggplakett, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
682. ATELIER BORGILA
Skålar 1 par, Stockholm 1945, sterling.
682. ATELIER BORGILA Skålar 1 par, Stockholm 1945, sterling.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
559. CARL AXEL ACKING
Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.
559. CARL AXEL ACKING Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
514. JOSEF FRANK Väggarmaturer, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
514. JOSEF FRANK Väggarmaturer, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
684. GUNNAR CYRÉN
Skål, Gävle 1989, sterling.
684. GUNNAR CYRÉN Skål, Gävle 1989, sterling.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
669. OLGA LANNER
Fat, Stockholm 1914.
669. OLGA LANNER Fat, Stockholm 1914.
Klubbat pris 
3 300 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
850. TYRA LUNDGREN Fågelunge, osignerad.
850. TYRA LUNDGREN Fågelunge, osignerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
708. WIWEN NILSSON Collier, Lund 1956, sterling.
708. WIWEN NILSSON Collier, Lund 1956, sterling.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
27. Gösta Adrian-Nilsson, "Gasmask".
27. Gösta Adrian-Nilsson, "Gasmask".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
521. JOSEF FRANK
Pall, Firma Svenskt Tenn,
521. JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
797. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg, målad av Heinz Erret.
797. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg, målad av Heinz Erret.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
798. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
798. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
689. ERIC LÖFMAN
Väggur, Markströms Silver AB,
Uppsala, 1979, nr 10/10.
689. ERIC LÖFMAN Väggur, Markströms Silver AB, Uppsala, 1979, nr 10/10.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
703. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling.
703. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
687. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
687. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal.
845. GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
678. ATELIER BORGILA
Lockpokal, Stockholm 1938, sterling.
678. ATELIER BORGILA Lockpokal, Stockholm 1938, sterling.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
837. STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966.
837. STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
825. STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
825. STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
531. JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 311.
531. JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 311.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
876. SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.
876. SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
16. Otte Sköld, Skridskoåkare, Vasaparken.
16. Otte Sköld, Skridskoåkare, Vasaparken.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
830. STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.
830. STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
842. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
842. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
672. WA BOLIN
ljusstakar, 1 par, Stockholm 1947.
672. WA BOLIN ljusstakar, 1 par, Stockholm 1947.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
496. JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn, modell 972.
496. JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn, modell 972.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
816. BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952.
816. BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
785. ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
785. ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
881. GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.
881. GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
877. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
877. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
449. FIRMA SVENSKT TENN Gris.
449. FIRMA SVENSKT TENN Gris.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
387. Axel Fridell, "The window" (Ett Londonhem, Vauxhall, London).
387. Axel Fridell, "The window" (Ett Londonhem, Vauxhall, London).
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
675. FIRMA K. ANDERSON
Bordsarmatur, Stockholm 1925.
675. FIRMA K. ANDERSON Bordsarmatur, Stockholm 1925.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
279. Henrik Allert, Tupp.
279. Henrik Allert, Tupp.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
784. ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend.
784. ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
865. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
865. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
863. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
863. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
655. SIGVARD BERNADOTTE
Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
655. SIGVARD BERNADOTTE Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
810. WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.
810. WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
688. ERIK LÖFMAN
Kaffeservis, 3 delar, Mema, Lidköping 2000.
688. ERIK LÖFMAN Kaffeservis, 3 delar, Mema, Lidköping 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
483. JOSEF FRANK Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, modell 2599.
483. JOSEF FRANK Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, modell 2599.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
470. JOSEF FRANK Skrin, Firma Svenskt Tenn.
470. JOSEF FRANK Skrin, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
776. VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933.
776. VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
777. VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
777. VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
681. ATELIER BORGILA
Vas, Stockholm 1946, sterling.
681. ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1946, sterling.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
706. WIWEN NILSSON 
Hängsmycke, Lund 1947, sterling.
706. WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1947, sterling.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK