Kan inte nå servern

Höstens Moderna 557

 
964 föremål
707. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling.
707. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
482. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1058.
482. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1058.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
799. WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg.
799. WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
603. BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.
603. BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
638. MATS DAVID GAHRN Vitrinskåp.
638. MATS DAVID GAHRN Vitrinskåp.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
631. CARL MALMSTEN Stolar 8 st, 1940-50-tal.
631. CARL MALMSTEN Stolar 8 st, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
823. STIG LINDBERG Skulptur, "Susanna och gubbarna", Gustavsberg studio 1940-tal.
823. STIG LINDBERG Skulptur, "Susanna och gubbarna", Gustavsberg studio 1940-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
860. HANS HEDBERG Tvättsvamp, Biot, Frankrike.
860. HANS HEDBERG Tvättsvamp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
704. WIWEN NILSSON Collier, Lund 1942.
704. WIWEN NILSSON Collier, Lund 1942.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. JOSEF FRANK Akvarell.
457. JOSEF FRANK Akvarell.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
546. BERTIL BRISBORG, golvarmatur, Nordiska Kompaniet, NK ca 1947.
546. BERTIL BRISBORG, golvarmatur, Nordiska Kompaniet, NK ca 1947.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
460. JOSEF FRANK Soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568, 1930-40-tal.
460. JOSEF FRANK Soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. NORDISKA KOMPANIET
Bord, 1928.
605. NORDISKA KOMPANIET Bord, 1928.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
714. WIWEN NILSSON Halslänk, Lund 1965, sterling.
714. WIWEN NILSSON Halslänk, Lund 1965, sterling.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
724. DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend.
724. DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. FIRMA K. ANDERSON
Kaffeservis, 3 delar, Stockholm, 1943.
676. FIRMA K. ANDERSON Kaffeservis, 3 delar, Stockholm, 1943.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
699. WIVEN NILSSON
Collier samt armlänk, Lund, 1970, sterling.
699. WIVEN NILSSON Collier samt armlänk, Lund, 1970, sterling.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. SVEN-ARNE GILLGREN
Kaffeservis, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1964-67.
673. SVEN-ARNE GILLGREN Kaffeservis, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1964-67.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
593. NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.
593. NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
834. STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1966.
834. STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1966.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
442A. Bram van Velde, "Sans fin l'affamé" (Charles Juliet).
442A. Bram van Velde, "Sans fin l'affamé" (Charles Juliet).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
592. ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
592. ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
455. UNO ÅHRÉN, tillskrivet. Bord, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
455. UNO ÅHRÉN, tillskrivet. Bord, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
52. Primus Mortimer Pettersson, "Instängd".
52. Primus Mortimer Pettersson, "Instängd".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
57. Primus Mortimer Pettersson, "En frusen värld".
57. Primus Mortimer Pettersson, "En frusen värld".
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
55. Primus Mortimer Pettersson, "Nattlig avfärd".
55. Primus Mortimer Pettersson, "Nattlig avfärd".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
54. Primus Mortimer Pettersson, "På andra stranden".
54. Primus Mortimer Pettersson, "På andra stranden".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.
569. HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
765. EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949.
765. EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
790. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
666. WIWEN NILSSON
Vas, Lund 1965, sterling.
666. WIWEN NILSSON Vas, Lund 1965, sterling.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
950. GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.
950. GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
791. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
791. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
437. Antoni Tàpies, Utan titel.
437. Antoni Tàpies, Utan titel.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
548. YNGVE EKSTRÖM Skåp, Westbergs Möbler AB, Tranås 1950-tal.
548. YNGVE EKSTRÖM Skåp, Westbergs Möbler AB, Tranås 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895.
723. DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. JOSEF FRANK Fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
508. JOSEF FRANK Fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
649. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
649. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
551. CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.
551. CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
634. CARL MALMSTEN
Sybord,
634. CARL MALMSTEN Sybord,
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
756. GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend.
756. GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
600. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
600. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570. LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.
570. LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.
560. JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
385. Axel Fridell, "Självporträtt i sportmössa II".
385. Axel Fridell, "Självporträtt i sportmössa II".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. Takashi Naraha, Utan titel.
300. Takashi Naraha, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
701. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965,
701. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965,
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
384. Axel Fridell, "Självporträtt VII".
384. Axel Fridell, "Självporträtt VII".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. FIRMA SVENSKT TENN Trädgårdsbord, 1930-40-tal.
450. FIRMA SVENSKT TENN Trädgårdsbord, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Torsten Renqvist, "Tempelberget".
189. Torsten Renqvist, "Tempelberget".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929.
757. SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
679. ATELIER BORGILA
Vas, Stockholm 1939.
679. ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1939.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.
562. JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
674. FIRMA K. ANDERSON
Kryddkar, 3 st, Stockholm 1944,
674. FIRMA K. ANDERSON Kryddkar, 3 st, Stockholm 1944,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
654. SIGVARD BERNADOTTE
Vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
654. SIGVARD BERNADOTTE Vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
848. CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal.
848. CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
773. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966.
773. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
507. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
507. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.
535. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
534. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
686. OLLE OHLSSON
Skål, Stockholm 1995, sterling,
686. OLLE OHLSSON Skål, Stockholm 1995, sterling,
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
617. SYLVIA STAVE
Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
617. SYLVIA STAVE Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. PETRUS FORSSBERG
tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
591. PETRUS FORSSBERG tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
836. STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67.
836. STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Eddie Figge, "Stopp".
194. Eddie Figge, "Stopp".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
549. STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.
549. STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
853. ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal.
853. ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. STIG LINDBERG, soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1953.
554. STIG LINDBERG, soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1953.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
316. Christian d'Orgeix, Utan titel.
316. Christian d'Orgeix, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
399. Henri Matisse, "Pierre a feu".
399. Henri Matisse, "Pierre a feu".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
536. BRUNO MATHSSON  "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
536. BRUNO MATHSSON "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm, jugend.
585. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm, jugend.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
851. TYRA LUNDGREN Relief.
851. TYRA LUNDGREN Relief.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
730. EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.
730. EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. Paul Gauguin, "Titre pour Le Sourire".
388. Paul Gauguin, "Titre pour Le Sourire".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
376. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol II, 1957-1962". Fernand Mourlot.
376. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol II, 1957-1962". Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
33. Bo von Zweigbergk, Hustak.
33. Bo von Zweigbergk, Hustak.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
224. Olle Nyman, "Italiensk kyrkkupol".
224. Olle Nyman, "Italiensk kyrkkupol".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK