Contemporary & Design 558

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
2RON ARAD Soffa, "Victoria and Albert", Moroso, Italien.Sitsen med några små hål; a few holes in the seat.
10PIERO FORNASETTI Tallrikar, 12 st, "Astro labio", Milano, Italien.Diameter 21 cm.
25JONAS BOHLIN Skåp, "Slottsbacken", Källemo, Värnamo 1987.Följerätt (d). Droite de Suite
46BERTIL VALLIEN Skulptur, Kosta Boda 1999.Konsol medföljer; console included.
47BERTIL VALLIEN Skulptur, Kosta Boda 1998.Utrop: 35.000-45.000 SEK; estimated price: 3.800-4.900 Euro
52ARNE JACOBSEN Fåtölj med fotpall, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1963.Dynan samt ottomanens sits omklädd; the cusion and the seat of the ottoman reupholstered.
75GÖSTA GRÄHS Skulptur, "Ikaros", figur med fågel, Sverige 1900-talets senare del.Betitlad Ikaros.
90HERTHA BENGTSSON Servis, 170 delar "Blå eld", Rörstrand.170 delar; 170 pieces.
97ISAMU NOGUCHI Soffbord "IM-50", Herman Miller, 1970-tal.Höjd 40 cm; height 40 cm.
102ALVAR AALTO Armaturer, 1 par, utförda av Louis Poulsen, Danmark.Utförda av Louis Poulsen, Denmark, executed by Louis Poulsen, Danmark.
130WILLEM DE KOONING, "High School desk".Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)
131WILLEM DE KOONING, "Valentine".Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)
161DAVID LACHAPELLE, "Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1998-2008.Bilden har verifierats av LaChapelles gallerist Fred Torres Collaborations, New York. Certifierad etikett kommer att vidarebefordras till verkets nya ägare inom 4-6 veckor. Etiketten mottagen av Karin Aringer på Buk Sthlm i v.2 2011. Etiketten signerad samt numrerad 1/5. Print ID 1-00033424, Image ID 081212-02.
175ANDRES SERRANO, "Russia (Taisia Egorovna Mirina, Public Toilet Attendant)", 2005.I originalram.
191MARIA MIESENBERGER, "Utan titel (Herrarna i hagen)", 1993.C-print monterad på aluminium.
192ANNIKA LARSSON, "Untitled (Bend II)", 2002.Bilden felvänd i vår tryckta katalog.
198HERB RITTS, "Female torso with veil", Paradise Cove 1984.The photograph is numbered 14/25.
205TOMIO SEIKE, Galerie Vivienne "S", 1994.Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)
207IRVING PENN, "The sultan of Morocco in his carriage", 1952.Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)
232LARS LERIN, "Mörkertid".Akryl och olja på duk.
255HANS WIGERT, "April".Följerätt (d). Droite de Suite Hans Wigert 1932-
275EDWARD KIENHOLZ, "The Jerry Can".Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)
304JOHN-E FRANZÉN, "Schopenhauer i Hollywood".I den tryckta katalogens konstnärsföreckning är nr 341 och nr 304 omkastade.
312PG THELANDER, "Fågel med fisk".Ej signerad P G Thelander och daterad 1966 a tergo.
318MAX MIKAEL BOOK, "Inhabitants, Guidance to the coast".Bilden felvänd i vår tryckta katalog.
329ROLF HANSON, Utan titel.Ett signerat exemplar av boken "Rolf Hanson", utgiven i samband med utställning på Dunkers Kulturhus i Helsinborg, medföljer målningen.
332PETER FRIE, Utan titel.Observera att målningen ej avbildas i sin helhet i den tryckta katalogen. Målningen skall avbildas med ram.
341OLA BILLGREN, "Kust".I den tryckta katalogens konstnärsföreckning är nr 341 och nr 304 omkastade.
352FERNANDEZ ARMAN, Utan titel.Utförd på 1980-talet. Inköpt 1989 i Couleur Konsthandel, Stockholm.
356FERNANDEZ ARMAN, "Slice of Liberty".Slice of Liberty APA# 8401.85.009
371LENNART ASCHENBRENNER, "Landskap och fågel".Grenen vänd åt fel håll.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
42BERTIL VALLIEN Skulptur, "Idol", Kosta Boda 1998.
82PER B SUNDBERG Vas, "Fabula", Orrefors 2004.
83PER B SUNDBERG Vas, "Fabula", Orrefors 2003.
129CARSTEN HÖLLER, "Mushrooms".
149ANTONI TÀPIES, "Aparicions de Pere Gimferrer".
201ROBERT MAPPLETHORPE, "Rosie, England", 1976.
213SIROUS NAMAZI, "Interior", 2007.
262LINN FERNSTRÖM, "Bombmatta".
345LG LUNDBERG, Blandteknik på duk.
356AROBERT RAUSCHENBERG, Utan titel.
375MAX MIKAEL BOOK , olja på duk, sign o dat 1989 a tergo.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
266PETER FRIE, "Norwegian landscape #7".