Höstens Klassiska 559

116 föremål
543. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
537. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
535. STOLAR, tio stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
536. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
553. TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustaviansk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
552. TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
551. TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
485. TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
Klubbat pris
287 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK