Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1584. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1584. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1605. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
1155. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1485. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen sen Qing dynasti.
1485. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
884. BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal.
884. BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. BROSCH, små diamanter med rubiner och smaragd. Ca 1915.
1103. BROSCH, små diamanter med rubiner och smaragd. Ca 1915.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
172. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
172. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1472. DOCKOR, ett par, textil och biskvi. Qing dynastin.
1472. DOCKOR, ett par, textil och biskvi. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
720. RYA. 199 x 133,5 cm. Finland 1800-tal.
720. RYA. 199 x 133,5 cm. Finland 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1364. TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.
1364. TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1412. SKÅLAR, fem stycken, Song/Yuan dynastin.
1412. SKÅLAR, fem stycken, Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
916. ÖRHÄNGEN, Bulgari, 'Bvulgari' vitguld med onyx.
916. ÖRHÄNGEN, Bulgari, 'Bvulgari' vitguld med onyx.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. AMPEL, för fyra ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
595. AMPEL, för fyra ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1542. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1542. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
726. VÄST, siden. Sverige 1700-talets andra hälft - omkring 1800. Höjd 67 cm.
726. VÄST, siden. Sverige 1700-talets andra hälft - omkring 1800. Höjd 67 cm.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1423. SKÅL, keramik. Yuan/Ming dynastin. Longquan.
1423. SKÅL, keramik. Yuan/Ming dynastin. Longquan.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
822. GRÄNNKANNA, av Diedrich Schvart, Karlskrona 1808. Sengustaviansk.
822. GRÄNNKANNA, av Diedrich Schvart, Karlskrona 1808. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1614. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1614. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1498. BESTICK med FODRAL, ben, metall. Qing dynastin.
1498. BESTICK med FODRAL, ben, metall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1568. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin.
1568. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1707. ASSIETTER, 11 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1707. ASSIETTER, 11 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1507. ELDSTÅL med REDSKAP, metall samt textil. Qing dynastin.
1507. ELDSTÅL med REDSKAP, metall samt textil. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
296A. Louis Belanger, Klassiskt landskap med läsande filosof vid en flod.
296A. Louis Belanger, Klassiskt landskap med läsande filosof vid en flod.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
910. ARMBAND, tre rader odlade pärlor, 7,5 mm.
910. ARMBAND, tre rader odlade pärlor, 7,5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 950 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1318. FAT, fajans. Italien, 1600-tal.
1318. FAT, fajans. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1367. GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.
1367. GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1304. BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut.
1304. BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1520. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1520. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1451. JARDINIERE, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1451. JARDINIERE, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1527. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1621. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1621. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1312. SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska.
1312. SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1426. PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.
1426. PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
412. Jacob Axel Gillberg, Man i blå justacorps.
412. Jacob Axel Gillberg, Man i blå justacorps.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
766. ANTIK NINGXIA. 182 x 134 cm.
766. ANTIK NINGXIA. 182 x 134 cm.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
860. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Cirka 1880.
860. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Cirka 1880.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. SELTERGLAS, 12 stycken samt KARAFF. Sverige, 1800-tal.
1314. SELTERGLAS, 12 stycken samt KARAFF. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1404. KRUKA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1404. KRUKA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1535. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxis märke och period (1662-1722).
1535. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxis märke och period (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1517. PENSELVAS, glas. Sen Qing dynasti.
1517. PENSELVAS, glas. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1450. BRICKA, cloisonné. Qing dynasty, 1800-tal.
1450. BRICKA, cloisonné. Qing dynasty, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1049. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
1049. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1449. FIGURIN, brons och cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1449. FIGURIN, brons och cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
1344. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1544. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1544. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1688. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1688. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1564. VINOFFERSKÅL, sten. Qing dynastin.
1564. VINOFFERSKÅL, sten. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1381. FAT, porslin. Kungl. Dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.
1381. FAT, porslin. Kungl. Dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1413. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1413. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
851. RAGUSKED, av Anders Schotte, Uddevalla 1786.
851. RAGUSKED, av Anders Schotte, Uddevalla 1786.
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
852. SOPPSLEV, av Michael Nyberg, Stockholm 1797.
852. SOPPSLEV, av Michael Nyberg, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1684. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1684. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1696. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1696. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1545. HANDFAT, porslin. Qing dyanstin, Kangxi (1662-1722).
1545. HANDFAT, porslin. Qing dyanstin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1078. ARMBAND, egyptiska scarabéer infattade i guld. Gideron & co, Malmö 1925.
1078. ARMBAND, egyptiska scarabéer infattade i guld. Gideron & co, Malmö 1925.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
701. KALLSKÅLSSKÅL, av Eric Björkman, mästare i Stockholm 1761.
701. KALLSKÅLSSKÅL, av Eric Björkman, mästare i Stockholm 1761.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
702. HALVSTOP, av  Baltzar Rokus, Arboga 1744.
702. HALVSTOP, av Baltzar Rokus, Arboga 1744.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1322. URNA, fajans. Delft, 1700-tal.
1322. URNA, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1530. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1530. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1683. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1683. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1442. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, med Xuandes märke.
1442. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, med Xuandes märke.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1612. TERRINLOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, ca år 1800.
1612. TERRINLOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, ca år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1459. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1664), Swatow.
1459. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1664), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1664. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1664. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1635. SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1635. SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1601. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1570. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1570. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1636. GALLERKORG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
1636. GALLERKORG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1334. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
1334. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1594. SPOTTKOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. SPOTTKOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1710. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1710. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK