Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1641. BRICKA, porslin. Qing dynastin.
1641. BRICKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1105. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1105. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
435. Adolf Hårdh, "Panorama af Stockholm".
435. Adolf Hårdh, "Panorama af Stockholm".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
806. KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire.
806. KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire.
Klubbat pris 
4 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1694. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1694. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1458. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1458. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. Erik Geringius, Charta öfver Södermanland.
434. Erik Geringius, Charta öfver Södermanland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
433. SJÖKORT.
433. SJÖKORT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
901. BROSCH, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Ca 1915.
901. BROSCH, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Ca 1915.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
881. HÄNGSMYCKE, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. Cirka 1880.
881. HÄNGSMYCKE, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. Cirka 1880.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. VINGLAS, 12 stycken. Sverige, omkring 1800, troligen Casimirsborg.
1310. VINGLAS, 12 stycken. Sverige, omkring 1800, troligen Casimirsborg.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
425. Karl XIV Johan på lit de parade.
425. Karl XIV Johan på lit de parade.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1398. KRUKA med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr.).
1398. KRUKA med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1561. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
1561. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1654. STÄLL, porslin. Ming dynastin.
1654. STÄLL, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1397. SÄDESMAGASIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).
1397. SÄDESMAGASIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
931. COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal.
931. COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
809. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
809. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1407. KRUKOR, två stycken, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1407. KRUKOR, två stycken, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1718. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1718. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
152. Carl Larsson, "Den underliga dockan".
152. Carl Larsson, "Den underliga dockan".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
484. FÄLLBORD, av Anders Jacob Rosendahl, verksam i Arboga 1762-1836.
484. FÄLLBORD, av Anders Jacob Rosendahl, verksam i Arboga 1762-1836.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
142. John Bauer, "Två troll".
142. John Bauer, "Två troll".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
143. John Bauer, "Vingmor".
143. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. BROSCH, åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct, samt rubiner, 1930-tal.
861. BROSCH, åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct, samt rubiner, 1930-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1161. VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1776 och 1789.
1161. VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1776 och 1789.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
928. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,3-3,4 mm, 1930-tal.
928. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,3-3,4 mm, 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
985. RING, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1800-tal.
985. RING, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1408. SKÅL, keramik. Song dynastin  (960-1279).
1408. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1713. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1713. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
226. Arvid Knöppel, Älgkalv.
226. Arvid Knöppel, Älgkalv.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
405. Victor Jean Nicolle, Italienska stadsvyer.
405. Victor Jean Nicolle, Italienska stadsvyer.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1430. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen sen Ming dynasti.
1430. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1620. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, ca 1740.
1620. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, ca 1740.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1695. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1695. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. PLAKETT, fajans. Italien, troligen Castelli 16/1700-tal.
1317. PLAKETT, fajans. Italien, troligen Castelli 16/1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1646. VAS, porslin. Qing dynastin.
1646. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1665. VINKANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1665. VINKANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1690. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1690. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1617. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1351. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren".
1351. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1705. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1705. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1463. MÅLNING samt KALLIGRAFI, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1463. MÅLNING samt KALLIGRAFI, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1509. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1509. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1350. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
1350. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1359. FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.
1359. FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft.
1348. FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1697. FAT, porslin, Qing-dynastin, Kangxi (1662-1722).
1697. FAT, porslin, Qing-dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1441. Rökelsekar, patinerad brons. Qing dynastin med Xuandes märke.
1441. Rökelsekar, patinerad brons. Qing dynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1489. PENSELSTÄLL, bambu. Japan, tidigt 1900-tal.
1489. PENSELSTÄLL, bambu. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1336. CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1336. CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1679. VÄGGVASER, två stycken, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1679. VÄGGVASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1436. VAS, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1436. VAS, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1525. FAT, ett par porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1525. FAT, ett par porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1619. KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1355. PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.
1355. PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. OKIMONO, tre stycken, ben. Japan, omkring 1900.
1500. OKIMONO, tre stycken, ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1502. OKIMONOS, fem stycken, ben. Japan, omkring 1900.
1502. OKIMONOS, fem stycken, ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
735. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 200,5 x 132 cm.
735. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 200,5 x 132 cm.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
746. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM. 319 x 203 cm.
746. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM. 319 x 203 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
767. SEMIANTIK NINGXIA FIGURAL. 210,5 x 126 cm.
767. SEMIANTIK NINGXIA FIGURAL. 210,5 x 126 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
160. Eduard Wiiralt, "Three female figures" (Kolm naisfiguuri).
160. Eduard Wiiralt, "Three female figures" (Kolm naisfiguuri).
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK