Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
710. TALLRIK, av Eric Björkmans änka, Stockholm 1762. Rokoko.
710. TALLRIK, av Eric Björkmans änka, Stockholm 1762. Rokoko.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
711. TALLRIK, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. (1773?). Rokoko.
711. TALLRIK, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. (1773?). Rokoko.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
708. TALLRIK, av Lars Björns änka, Norrköping 1731.
708. TALLRIK, av Lars Björns änka, Norrköping 1731.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1493. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin. Signerad.
1493. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin. Signerad.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1305. BÄGARGLAS, Sverige, 1700-tal.
1305. BÄGARGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1163. GRÄDDKANNA, av Pavel Sazikov, Moskva 1800-tal.
1163. GRÄDDKANNA, av Pavel Sazikov, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1301. VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft.
1301. VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1416. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1416. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1596. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1596. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
417. Liepmann Fränckel, Man med prästkrage.
417. Liepmann Fränckel, Man med prästkrage.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Berlin, 1800-talets första hälft.
1353. KOPP med FAT, porslin. Berlin, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
874. BROSCH, ett par tennisrackets med pärlor.
874. BROSCH, ett par tennisrackets med pärlor.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
718. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1764.
718. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1764.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1321. FAT, fajans. Omkring 1700, troligen Holland.
1321. FAT, fajans. Omkring 1700, troligen Holland.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1311. VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska.
1311. VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1448. VAS, cloisonné. Ming dynastin.
1448. VAS, cloisonné. Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1557. VAS, keramik. Qing dynastin.
1557. VAS, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1581. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
670. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
670. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1341. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
1341. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1308. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1308. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1473. VAS, silver. Pao Sheng Workshop, Post China Trade period (efter 1885).
1473. VAS, silver. Pao Sheng Workshop, Post China Trade period (efter 1885).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1483. VASER, två stycken, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
1483. VASER, två stycken, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
705. SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.
705. SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
703. HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.
703. HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1320. KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.
1320. KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1701. EQUELLE, med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1701. EQUELLE, med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1337. CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1337. CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1708. COASTERS, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1708. COASTERS, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1692. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1303. VINGLAS, sex stycken. Tyskland, 1700-talets andra hälft.
1303. VINGLAS, sex stycken. Tyskland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1518. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1518. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1551. KOPPAR, två stycken, keramik. Qing dynastin.
1551. KOPPAR, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1410. FIGURIN, keramik. Song/Yuan dynastin.
1410. FIGURIN, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1661. FAT, porslin. Ming dynastin.
1661. FAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut.
552. TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1595. FIGURINER, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
1595. FIGURINER, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1586. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK