Vårens Contemporary 567

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
3EGON MÖLLER-NIELSEN, soffbord med emaljskiva, 1951.Egon-Møller Nielsen. Nytt utrop SEK 12.000-15.000.
4HANS J WEGNER, fåtölj, "Ox-Chair", sannolikt producerad av AP-stolen, Danmark 1960-tal.Sannolikt producerad av AP-stolen; probably produced by AP-stolen.
5HANS J WEGNER, fåtölj "Ox-Chair", sannolikt tillverkad av AP-stolen, Danmark 1960-tal.Sannolikt producerad av AP-stolen; probably produced by AP-stolen.
7GILBERT WATROUS, golvarmatur, Heifetz Mfg. Co, sannolikt licenstillverkad av Bergboms, Sverige 1950-tal.Sannolikt licenstillverkad i Sverige av Bergboms/ Probably made in Sweden by Bergboms, on license.
47MOGENS KOCH, fällstolar, 6 st med ställ för förvaring, Interna, Danmark.Ett läderarmstöd har gått av; one leather armrest has been broken off.
55ARNE VODDER, sideboard, Sibast, Danmark, 1960-70-tal.Benställningen med lagning / The base with repair.
86ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 3 st, delar av verket "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
87ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 3 st, delar av verket "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
88ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 3 st, delar av verket "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
89ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 3 st, delar av verket "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
90ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 3 st, delar av verket "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.SALE INSTRUCTIONS: This artwork, 'Kontrapunkt', will "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
91ULLA & GUSTAV KRAITZ, klot, 18 st, katalog nr 86-91 "Kontrapunkt", Fogdarp, Förslövsholm.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att "Kontrapunkt" som omfattar katalognummer 86-91 först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
97MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994.Omfattas av konstnärsavgift. (d)
102MATS THESELIUS, vikskärm, "Rörligt Objekt", Källemo, efter 1989.Omfattas av konstnärsavgift. (d)
109ARNE RICKARDT, karmstol "Pascal" för Dux, 2002.Omfattas av konstnärsavgift. (d)
112SIGURDÚR GUSTAFSSON, gungstol "Rock´n roll", Källemo AB.Omfattas av konstnärsavgift. (d)
113LARS ENGLUND, pall/objekt, 2 st, Skelder AB.Pallarna är tillverkade av Skelder AB ej Källemo.
116OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Italien 1950-tal.Skall vara: okänd formgivare, Italien 1950-tal/ Italian armchair, 1950's.
117OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Italien 1950-tal.Skall vara: okänd formgivare, Italien 1950-tal/ Italian armchair, 1950's.
119FULVIO BIANCONI, golvlampa, Venini, 1960-tal.Spricka på foten; crack to base.
207ANN ERINGSTAM, "In search of wonderland 3", 2011.Korrekt titel: "In search of wonderland 3". Total upplaga 5+2 AP.
239JOONAS AHLAVA, "Outer limits #12", 2006.Signerad Joonas Ahlava och numrerad 2/5 på etikett a tergo.
240JOONAS AHLAVA, "Outer limits #10", 2006.Signerad Joonas Ahlava och numrerad 2/5 på etikett a tergo.
241JOONAS AHLAVA, "Outer Limits #8", 2006.Signerad Joonas Ahlava och numrerad 2/5 på etikett a tergo
273PER WIZÉN, "Untitled", 2002.Korrekt teknik: Analog C-print.
279ANTON CORBIJN, "Bob Dylan, Cleveland, 1995".Korrekt teknik: Lithprint.
295GEORG ODDNER, "Svärdet", 1950-tal.Gåva direkt från fotografen till nuvarande ägare 1991.
300TRACEY MOFFATT, C-print.Ingen följerätt (d)
307JEAN-BAPTISTE HUYNH, "Huyen I", 1997.Upplaga okänd. Korrekt titel: "Huyen I".
334GISÈLE FREUND, "André Malraux, Paris", 1935.Bilden tagen 1935.
340NICK BRANDT, "Elephant Drinking", Amboseli 2007.Observera följande tryckfel i den tryckta katalogen: Korrekt utropspris 650 000 - 800 000 kr.
341NICK BRANDT, "Giraffe Fan", Aberdares 2000.Observera följande tryckfel i den tryckta katalogen: Korrekt utropspris 120 000 - 130 000 kr.
342NICK BRANDT, "Zebras Crossing River", Masai Mara 2006.Observera följande tryckfel i den tryckta katalogen: Korrekt utropspris 90 000 - 100 000 kr.
343NICK BRANDT, "Lionesses Readying to Hunt", Masai Mara 2008.Observera följande tryckfel i den tryckta katalogen: Korrekt utropspris 130 000 - 140 000 kr.
349DENIS PIEL, “Sunshade New Mexico”, 1985.Motivet kommer att finnas avbildat i boken "Denis Piel: Moments" skriven av Denis Piel, Polly Allen Mellen och Donna Karen. Boken släpps den 4 september 2012.
350DENIS PIEL, “Imagination”, 1982.Motivet kommer att finnas avbildat i boken "Denis Piel: Moments" skriven av Denis Piel, Polly Allen Mellen och Donna Karen. Boken släpps den 4 september 2012.
351JAN BENGTSSON, "Nude nr 2", 1995.Bilden tagen samt kopierad 1995.
369LISA D MANNER, "Camouflage, mini".Proveniens: Galleri Magnus Åklundh, Malmö.
425ULLA WIGGEN, "Kopplingsschema".Korrekt teknik: Akryl på papper.
428KJARTAN SLETTEMARK OCH HANS ESSELIUS, Originalet till "Nixon-passet".Omfattas av följerätt (d)
430DICK BENGTSSON, "Hus med hakkors och spade".Målningen är en systermålning till den som finns i Moderna Museets samlingar.
444JAN MANKER, "Hästen från Troja".Omfattas av följerätt (d)
454AYAYOI KUSAMA, Utan titel.Målningen är utförd i akryl på duk.
497JARL INGVARSSON, "I juli får man inte säga höst".Korrekt titel: "I juli får man inte säga höst".
523DAVID DENBY, "Tea time".David Denby är från England och inte USA. Följerätt (d)
525TOMMY HILDING, Utan titel.Bilden har felaktigt nummer 526 i den tryckta katalogen.
526ROGER METTO, "Telluride sky".Bilden har felaktigt nummer 525 i den tryckta katalogen.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
98MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994.
120GIO PONTI, tillskriven, golvarmatur, Arredoluce, Italien, 1950-tal.
213HASSE PERSSON, "Coney Island", 1979.
218LENNART OLSON, "Red Light, Stockholm", 1970.
225TUIJA LINDSTRÖM, "Preg. Texas", 1986.
274JUAN PEDRO FABRA GUEMBERENA, "True Colours", 2002.
390LUKAS GÖTHMAN, "Everything strange and I belong".
411GITTAN JÖNSSON, "Uppbrottets dolska skimmer".
417LARS HILLERSBERG, "Stadsbild".
420LARS HILLERSBERG, "För Sverige ur tiden".
429KJARTAN SLETTEMARK, "Trygg Hampa".
440CARL JOHAN DE GEER, "Fiskar".
441CILLA ERICSON, "Akropolis".
470HANS WIGERT, "Stor kanot".
494JOCKUM NORDSTRÖM, "Fåglar".
511ROSS BLECKNER, "Untitled".
516FERNANDEZ ARMAN, Utan titel.
549FERNANDEZ ARMAN, Fiol.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.