Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1430RÖKELSEKAR samt RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1431VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.5 000 SEK
1432VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1433GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1434GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.3 400 SEK
1435GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1436RÖKELSEKAR, stengods. Qing dynastin, 1800-tal med Chenghua sex karaktärers märke.9 500 SEK
1437SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).Återrop
1438SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke och period (1573-1620).105 000 SEK
1439KRUKA, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke och period (1573-1620).220 000 SEK
1440KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.26 000 SEK
1441KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.5 000 SEK
1442URNOR med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.55 000 SEK
1443SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. Med Chenghua sex karaktärers märke.13 000 SEK
1444KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).240 000 SEK
1445YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1446VINKANNA med LOCK, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).34 000 SEK
1447VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
1448BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
1449FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).29 000 SEK
1450TEKRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1451YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).4 700 SEK
1452FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.32 000 SEK
1453VATTENDROPPARE, biskvi. Qing dynastin, Kangxi, Kina (1662-1722).Återrop
1454CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1455SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Jiaqing sigillmärke.8 000 SEK
1456PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.42 000 SEK
1457YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).7 500 SEK
1458VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1459SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
1460KANNA, nefrit. Qing dynastin.7 500 SEK
1461ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.35 000 SEK
1462KANNA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).105 000 SEK
1463KANNA med LOCK, sten. Arkaiserande, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).6 000 SEK
1464DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).4 700 SEK
1465BI-SKIVA, nefrit. Kina.5 000 SEK
1466RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.15 000 SEK
1467FIGURIN, nefrit. Kina.33 000 SEK
1468VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).19 000 SEK
1469BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.52 000 SEK
1470SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.21 000 SEK
1471SIGILL, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1472VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).18 000 SEK
1473KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal.15 000 SEK
1474SKÅL, grön marmor. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlong sex karaktärers märke.8 500 SEK
1475FIGURIN, nefrit. Kina.17 500 SEK
1476FIGURIN, sten. Sen Qing dynastin (1644-1912).4 000 SEK
1477SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).130 000 SEK
1478SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).180 000 SEK
1479SNUSFLASKOR, fem stycken, Pekingglas och bergskristall. Sen Qing dynastin (1644-1912).36 000 SEK
1480SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
1481VIKSKÄRM, fyra delar, trä och lack med inläggningar av sten och ben. Sen Qing dynastin (1644-1912).20 000 SEK
1482SKÄRMAR, tre stycken, delvis Hardwood. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1483BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1484MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
1485STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).22 000 SEK
1486VASER, ett par, trä och sköldpadd. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1487ROTSKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal eller äldre.10 000 SEK
1488PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.42 000 SEK
1489FIGURER, 18 stycken, bambu. Troligen Qing dynastin.230 000 SEK
1493Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).3 800 SEK
1494SKULPTUR/MEDICINDOCKA, elfenben. Qing dynastin omkring 1900.50 000 SEK
1495ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.32 000 SEK
1496FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.46 000 SEK
1497VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).12 500 SEK
1498FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.12 000 SEK
1499RÖKELSEKAR/YTTERFODER, lack, brons och nefrit. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs sigillmärke.430 000 SEK
1500BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1501BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).8 500 SEK
1502BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.6 000 SEK
1503MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).850 000 SEK
1504LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.160 000 SEK
1505HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).68 000 SEK
1506RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).20 000 SEK
1507SMÖRASKAR med LOCK, två stycken, cloisonné. Qing dynastin omkring 1800.46 000 SEK
1508VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.70 000 SEK
1509PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.8 000 SEK
1510KÄRL med LOCK, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1511EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.20 000 SEK
1512FIGURINER, 12 stycken, brons. Bland annat Skytiska och Luristanska, 1000-200 f.Kr.15 000 SEK
1513VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).5 000 SEK
1514TRIPOD, brons. Qing dynastin (1644-1912), med Xuande sex karaktärers märke.24 000 SEK
1515MINIATYRURNA, förgylld brons samt koppar. Arkaiserande, troligen Qing dynastin (1644-1912).52 000 SEK
1516RITUELLT HORN av KONSNÄCKA, förgylld och försilvrad koppar. Tibet, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1517BÖNESNURRA, försilvrad koppar. Tibet/Nepal ca 1900.6 000 SEK
1518KOPPAR med LOCK och FAT, ett par, silver. Tibet/Nepal.6 000 SEK
1519BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644), med inskription som korresponderar till Jiajings 32:a år (1553).40 000 SEK
1520SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).12 000 SEK
1521DAOISTISK DIGNITET, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1522SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1523GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).17 000 SEK
1524BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.8 000 SEK
1525GUDOM, förgylld och bemålad brons. S.k. Trettongudars-Yamantaka med gemål, Tibet/Nepal, 1800-tal.50 000 SEK
1526FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal.Återrop
1527GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.16 000 SEK
1528AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.10 000 SEK
1529AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.Återrop
1530BODHISATTVA, förgylld brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).6 000 SEK
1531BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).42 000 SEK
1532BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.Återrop