Höstens Moderna 575

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
701OIVA TOIKKA, objekt, Nuutajärvi, Notsjö, Finland 2005.8 000 SEK
702KARL LINDSTRÖM, praktvas, Rörstrand 1897.Återrop
703ALF WALLANDER, vas, Rörstrand 1898.5 000 SEK
704WILHELM KÅGE, urna, Gustavsberg 1928.4 500 SEK
705WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio, ca 1940.39 000 SEK
706WILHELM KÅGE, drakmamma, Gustavsberg 1938.11 000 SEK
707WILHELM KÅGE, drakvalp, Argenta, Gustavsberg omkring 1940.12 000 SEK
708WILHELM KÅGE, drakvalp, Argenta, Gustavsberg omkring 1940.13 000 SEK
709WILHELM KÅGE, skål, Argenta, Gustavsberg 1933.8 000 SEK
710WILHELM KÅGE, vas, "Spirea", Gustavsberg Studio 1957.10 000 SEK
711WILHELM KÅGE, vas, "Spirea", Gustavsberg Studio 1957.12 000 SEK
712WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg Studio 1953.15 000 SEK
713WILHELM KÅGE, kruka, Gustavsberg Studio 1955.10 000 SEK
714WILHELM KÅGE, urna med lock, Gustavsberg Studio 1956.26 000 SEK
715WILHELM KÅGE, skål, Gustavsberg Studio 1953.8 000 SEK
716BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1957.24 000 SEK
717BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960.24 000 SEK
718BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st och skål, Gustavsberg Studio 1965-77.15 000 SEK
719BERNDT FRIBERG, vaser, 7 st, Gustavsberg Studio 1946-61.28 000 SEK
720BERNDT FRIBERG, golvvas, Gustavsberg Studio 1963.38 000 SEK
721BERNDT FRIBERG, urna, Gustavsberg Studio 1962.8 000 SEK
722BERNDT FRIBERG, urna, Gustavsberg Studio, 1964.8 000 SEK
723BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1944-47 och 1953-61.12 000 SEK
724BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.16 000 SEK
725VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg, 1970.Återrop
726BERNDT FRIBERG, vaser, 11 st, Gustavsberg Studio 1962-76.20 500 SEK
727BERNDT FRIBERG, schatull med 24 miniatyrer, Gustavsberg Studio.95 000 SEK
728BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1962.13 000 SEK
729BERNDT FRIBERG, skålfat, Gustavsberg Studio 1970.7 500 SEK
730BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1960-70-tal.6 500 SEK
731BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1945-65.14 000 SEK
732BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1965-76.22 000 SEK
733BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg Studio 1972 och 1977.10 000 SEK
734BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1972.34 000 SEK
735BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.4 500 SEK
736BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1967.6 000 SEK
737BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1962.16 000 SEK
738BERNDT FRIBERG, vaser, 5 st, Gustavsberg Studio 1969-79.13 000 SEK
739TYRA LUNDGREN, relief, "Vingårdsflickan", Gustavsberg 1940-tal.9 500 SEK
740STIG LINDBERG, skål på fot, Gustavsberg Studio.1 600 SEK
741STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1952.5 000 SEK
742STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961.2 600 SEK
743STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1975.7 000 SEK
744STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1958-59.4 000 SEK
745STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1963.12 000 SEK
746STIG LINDBERG, bordslampa, Gustavsberg Studio 1940-tal.4 000 SEK
747LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.6 500 SEK
748LISA LARSON, skulptur, Gustaveberg Studio 1970-tal, unik.4 000 SEK
749LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.5 000 SEK
750LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.4 500 SEK
751LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1979, unik.4 000 SEK
752LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1979, unik.2 500 SEK
753LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1973, unik.8 000 SEK
754LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1978, unik.14 000 SEK
755LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.Återrop
756LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik, ej signerad.5 000 SEK
757LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.Återrop
758LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.Återrop
759LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.Återrop
760LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1979, unik.15 000 SEK
761LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1978, unik.4 000 SEK
762LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.3 000 SEK
763LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.Återrop
764LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1977, unik.4 000 SEK
765LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1979, unik.2 800 SEK
766LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.5 000 SEK
767LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.7 000 SEK
768LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1978, unik.9 500 SEK
769LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1980, unik.5 000 SEK
770LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.3 000 SEK
771LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio, unik.20 000 SEK
772LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1970-tal, unik.12 000 SEK
773LISA LARSON, trädgårdsskulptur, Gustavsberg Studio 1960-70-tal.7 000 SEK
774CARL HARRY STÅLHANE, vas, "Frusen musik", Rörstrand ca 1948.Återrop
775CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1950-60-tal.14 000 SEK
776HERTHA HILLFON, väggskulptur, 1960.Återrop
777INGRID HERRLIN, korg med blåbär och två lingon, Båstad.5 200 SEK
778HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.35 000 SEK
779HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.27 000 SEK
780HANS HEDBERG, skulptur, "Cypresser", Biot, Frankrike.50 000 SEK
781HANS HEDBERG, askar, 2 st, Biot, Frankrike.6 500 SEK
782BURK MED LOCK, starkeldsfajans, Hans Hedberg, Biot, Frankrike.Återrop
783HANS HEDBERG, flaska, Biot, Frankrike.6 500 SEK
784HANS HEDBERG, pumpa, Biot, Frankrike.16 000 SEK
785HANS HEDBERG, äppelhalva, Biot, Frankrike.Återrop
786VAS, Hans Hedberg, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, 1900-tal.Återrop
787HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.7 500 SEK
788HANS HEDBERG, korall, Biot, Frankrike.12 000 SEK
789HANS HEDBERG, burkar med lock, 2 st, Biot, Frankrike.6 500 SEK
790VAS samt ASK, starkeldsfajans, Hans Hedberg, Biot, Frankrike.Återrop
791HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.7 000 SEK
792HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.36 000 SEK
793HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.Återrop
794HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.12 000 SEK
795ULLA & GUSTAV KRAITZ, torso, Fogdarp, Förslövsholm.25 000 SEK
796EVA BENGTSSON, skålfat, Frillesås, sent 1980-tal.3 500 SEK
797MÅRTEN MEDBO, skål, Roma Kloster 2004.13 000 SEK
798JOSEF LORENZL, bordslampa, Goldscheider, Wien 1920-tal.42 000 SEK
799STEPHAN DAKON, figurin, "Beauty", Goldscheider, Tyskland, modell 7195.9 000 SEK
800HANS GÜNTHER REINSTEIN, te- och kaffeservis, 38 delar, "Botticelli", Rosenthal & Co, Darmstadt 1904.12 000 SEK