Höstens Moderna 575

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
502MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 409 x 272,5 cm. Signerad AB MMF BN.115 000 SEK
503MATTA. "Nejlikan blå". Gobelängteknik. 310,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN.42 000 SEK
504MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 355 x 265 cm. Signerad AB MMF BN.55 000 SEK
505MATTA. "Tånga blå". Gobelängteknik. 347 x 273,5 cm. Signerad AB MMF BN.145 000 SEK
506MATTA. "Tånga gul". Gobelängteknik. 336,5 x 244 cm. Signerad AB MMF BN.125 000 SEK
507MATTA. "Paula, röd". Gobelängteknik. 477 x 280 cm. Signerad AB MMF BN.185 000 SEK
508MATTA. "Rosengång, brun". 366 x 253,5 cm. Signerad AB MMF BN.145 000 SEK
509MATTA. "Slottet". Flossa. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MMF.18 000 SEK
509AMATTA. Flossa. 341 x 145 cm. Signerad MG 1928 (Märtha Gahn).7 000 SEK
510MATTA. "Ståndaren". Flossa. 248 x 188 cm. Signerad AB MMF.42 000 SEK
511MATTA. "Joakim". Flossa. 335 x 205 cm. Signerad MMF.81 000 SEK
512MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 541,5 x 314 cm. Signerad MMF.155 000 SEK
513MATTA. "Älgö". Flossa. 307,5 x 213 cm. Signerad MMF.46 000 SEK
514MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 278,5 x 164 cm. Signerad AB MMF.28 000 SEK
515MATTA. "Rutig röd halvflossa". Reliefflossa. 512,3 x 413,5 cm. Signerad AB MMF.250 000 SEK
516MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 302,5 x 203,5 cm. Signerad AB MMF.70 000 SEK
517MATTA. "Gyllenrutan grön". Reliefflossa. 328 x 132,5 cm. Signerad AB MMF BN.80 000 SEK
518MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 162 x 113,5 cm. Signerad AB MMF BN.22 000 SEK
519MATTA. Reliefflossa. Närmast rund. Diameter 176,5 - 184,5 cm. Signerad I H K.Återrop
520MATTA. Rölakan. 238 x 145,5 cm. Signerad JBV (Johanna Brunssons Vävskola).15 000 SEK
521MATTA. "Kryptans matta" ("Sipporna"). Rölakan. 308 x 195,5 cm. Signerad AB MMF.26 000 SEK
522MATTA. "Grön äng". Rölakan. 226 x 141,5 cm. Signerad AB MMF.22 000 SEK
523MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 317 x 236,5 cm. Signerad MMF.70 000 SEK
524MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 253 x 151,5 cm. Signerad MMF.15 000 SEK
525MATTA. "Blå heden". Rölakan. 308 x 262,5 cm. Signerad AB MMF.65 000 SEK
526MATTA. "Blå heden". Rölakan. 363,5 x 241 cm. Signerad AB MMF.34 000 SEK
527MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 252 x 172 cm. Signerad AB MMF.28 000 SEK
528MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 299 x 200,5 cm. Signerad AB MMF.36 000 SEK
529MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 264,5 x 221,5 cm. Signerad AB MMF.60 000 SEK
530MATTA. "Blåplump". Rölakan. 285, x 253 cm. Signerad AB MMF.140 000 SEK
531MATTA. "Randig med tvist, grön". Rölakan. 461 x 167,5 cm. Signerad AB MMF BN.42 000 SEK
532MATTA. Rölakan. 365,5 x 248,5 cm. Signerad SB.115 000 SEK
533MATTA. Rölakan. 255,5 x 200,5 cm. Signerad SH (Svensk Hemslöjd).32 000 SEK
534MATTA. Rölakan. 384 x 221 cm. Signerad KH.30 000 SEK
535MATTA. Rölakan. 354,5 x 249 cm. Signerad NKT.38 000 SEK
536MATTA. Rölakan. 219,5 x 176 cm. Sverige 1940-50-tal.3 000 SEK
537MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN.47 000 SEK
538MATTA. "Falurutan gul". Rölakan. 206,5 x 140,5 cm. Signerad AB MMF BN.38 000 SEK
539MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 260,5 x 217,5 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
540Hjördis Jansson, MATTA. Rölakan. 386 x 250,5 cm. Signerad KH HJ.90 000 SEK
541MATTA. "Audiens". Rölakan. Komponerad av Kerstin Åsling-Sundberg. 226 x 150,5 cm.55 000 SEK
542MATTA. "Fasad, orange". Rölakan. 378 x 279,5 cm. Signerad AB MMF MR.165 000 SEK
543MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 183 x 99 cm. Signerad AB MMF MR BH.14 000 SEK
544MATTA. Rölakan. 256,5 x 196,5 cm. Signerad IB.Återrop
545MATTA. Rölakan. 245,5 x 179 cm. Signerad MLH KM.32 000 SEK
546MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad VB (?).6 000 SEK
547MATTA. Rölakan. 241 x 173,5 cm. Signerad ÅB. Sverige omkring 1960-70.17 000 SEK
548MATTA. "Ostia grön". Rölakan. 203 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.20 000 SEK
549MATTA. "Tigerfällen, vitt med grått". Rya. 133 x 89,5 cm. Signerad AB MMF BN.12 000 SEK
550MATTA. Rya. 316,5 x 218,5 cm. Signerad 19HH53.38 000 SEK
551MATTA. Rya. 215,5 x 154,5 cm. Signerad KH GR.10 000 SEK
552JOHAN ROHDE, kandelabrar, ett par, Georg Jensen, Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling.250 000 SEK
553JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,34 000 SEK
554JOHAN ROHDE, såsskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1919.9 000 SEK
555GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling,28 000 SEK
556GEORG JENSEN, salladsbestick, ett par "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling.5 000 SEK
557GEORG JENSEN, 3 delar bestick, "Magnolia/Blossom, Köpenhamn 1933-44, sterling, svenska importstämplar.5 500 SEK
558GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1919.Återrop
559GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.Återrop
560GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.Återrop
561GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.8 500 SEK
562GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling.6 000 SEK
563GEORG JENSEN, smörkastrull, Köpenhamn 1933-44, sterling,3 500 SEK
564GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn ca 1919-21, sterling.5 000 SEK
565GEORG JENSEN, tesil med skål, Köpenhamn 1920-tal samt 1933-44, sterling,2 000 SEK
566HARALD NIELSEN, toilettedosa, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,20 000 SEK
567HARALD NIELSEN, fiskuppläggningsbestick, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1927, sterling.6 000 SEK
568HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 36 delar, "Gammel Dansk/ Old Danish", Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling.22 000 SEK
569JOHAN ROHDE, tårtspade och tårtkniv, "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.3 800 SEK
570GEORG JENSEN, skaldjursknivar, 6 st samt nötknäckare "Antik/Continental", Köpenhamn 1933-44 och 1930, sterling.4 000 SEK
571SIGVARD BERNADOTTE, bestickuppsättning 157 delar, "Bernadotte", Georg Jensen, Köpenhamn, 1933-77,50 000 SEK
572SIGVARD BERNADOTTE, förstoringsglas, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,4 500 SEK
573TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning, 194 delar "Cypress", Köpenhamn, Danmark efter 1952.50 000 SEK
574DAVID ANDERSEN, 3 delar, Norge tidigt 1900-tal, sterling,26 000 SEK
575VAS, Tapio Wirkkala, silver, "Liekki", Tavastehus, 1963. Total vikt ca 339 g.Återrop
576WIWEN NILSSON, vas, Lund 1925.12 000 SEK
577WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1965, sterling.38 000 SEK
578WIWEN NILSSON, skål, "Bysantinska modellen", Lund 1947, sterling, delvis förgylld.16 000 SEK
579WIWEN NILSSON, såsskål med fat, Lund 1958 (otydligt) sterling.7 000 SEK
580WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1960, sterling.28 000 SEK
581WIWEN NILSSON, vas, Lund 1954, sterling.16 000 SEK
582LJUSSTAKAR, ett par, sterling silver Wiwen Nilsson, Lund 1967.Återrop
583WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 138 delar. Lund 1953-1974.115 000 SEK
584WIWEN NILSSON, hummergafflar, 6 st. Lund 1958-1963.14 000 SEK
585K. ANDERSON, fiskfat, Stockholm 1918.16 000 SEK
586C.G. HALLBERG, kaffeservis, tre delar, Stockholm 1916, jugend.11 000 SEK
587C.G. HALLBERG, bordsarmatur, Stockholm 1928.22 000 SEK
588C.G. HALLBERG & NORDISKA KOMPANIET, skrivbordsutensilier, 3 delar, silver, Stockholm 1927-28.36 000 SEK
589NORDISK SILVERKONST, kandelabrar, ett par, Helsingborg 1949.Återrop
590ATELIER BORGILA, bestick, 47 delar Stockholm 1936-39.Återrop
591ATELIER BORGILA, terrin samt strösked, Stockholm 1935, sterling.8 000 SEK
592ATELIER BORGILA, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1936.5 500 SEK
593ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1934, sterling.5 000 SEK
594BRICKA, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1931, vikt ca 1900 g.Återrop
595W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1960.34 000 SEK
596REY URBAN, vas, Stockholm 1962, sterling.6 000 SEK
597REY URBAN, vas, Stockholm 1964, sterling.6 000 SEK
598REY URBAN, skålfat, Stockholm 1969, sterling.Återrop
599REY URBAN, skålar, 2 st, Stockholm 1977, sterling.13 000 SEK
600REY URBAN, sockerskål och gräddkanna, Stockholm 1977-78, sterling.8 000 SEK