Höstens Contemporary 576

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
22FOLKE JANSSON, stol, "Myggan", prototyp, 1956.Sitsen klädd i läder, ryggen i konstläder; the seat in leather, the back in artificial leather.
23CURT BLOMBERG, skåp, ca 1954.Formgivet av Curt Blomberg ca 1954, designed by Curt Blomberg ca 1954.
73POUL KJAERHOLM, matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark 1986.PK-54. Gummiringar till träskivorna samt ställ saknas; rubber bands and stand to the wooden leaves are missing.
74FINN JUHL, soffa, Niels Roth Andersen, Danmark.Ett armstöd med lagning; one armrest with repair.
94LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol "LC 4", Cassina, Italien.Ett resårband saknas.
98RODOLFO DORDONI, soffa "Hamilton", Minotti, Italien efter 2004.Längd ca 236 cm, djup ca 104 cm; length ca 236 cm, depth ca 104 cm.
123SKANDINAVISK FORMGIVARE, fåtölj med fotpall, IRE, Skillingaryd 1970-tal.Skandinavisk formgivare, Sverige / Scandinavian designer, Sweden
131MATTA. Rölakan. 266,5 x 168,5 cm. Möjligen Sverige, troligen 1990-tal.Möjligen Sverige, troligen 1990-tal.
197KARIN MAMMA ANDERSSON & JOCKUM NORDSTRÖM, Färgakvatint och mjukgrundsetsning, 2010, signerad och numrerad 5/30.Omfattas av följerätt (d)
199BANKSY, "Barcode Leopard".Inköpt av nuvarande ägare i samband med POW-kollektivets grupputställning på Allmänna Galleriet i Stockholm, 2005.
201OLA BILLGREN, "Läger".Omfattas av följerätt (d)
267DENISE GRÜNSTEIN, "Drottningholm", 1993.Grünsteins porträtt av Drottning Silvia publicerades i Månadsjournalen, i ett reportage som gjordes 1993 i samband med drottningens femtioårsdag.
269TERRY O'NEILL, "Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".Certifikat med korrekt numrering inom AP-upplagan kommer att medfölja objektet.
293CHRISTER STRÖMHOLM, Sign CHR a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 26,5 x 19 cm.Vänligen observera att i den tryckta katalogen har bilderna på nr 293 Strömholm bytt plats med nr 294 Brassaï.
294BRASSAÏ, "'La Toilette' dans un hôtel de passe, rue Quincampoix á Paris", 1932.Vänligen observera att i den tryckta katalogen har bilderna på nr 293 Strömholm bytt plats med nr 294 Brassaï.
302HANS HAMMARSKIÖLD, Utan titel.Bilden är tagen på Bastugatan på Södermalm i Stockholm.
303HANS HAMMARSKIÖLD, Utan titel.Bilden är tagen på Högbergsgatan på Södermalm i Stockholm. De vackra skorstenarna finns fortfarande att beskåda bara ett stenkast ifrån Katarina kyrka.
305KLARA LIDÉN, "Untitled (Dumpster Dino)", 2011.Signerad Klara Lidén på medföljande certifikat utfärdat 11 november 2011. Upplaga 3 + 2 AP.
321JULIAN OPIE, "Truck Birds Wind", 2000.Korrekt teknik: Lambda-print
332BERND & HILLA BECHER, "Hochöfen, Völklingen, Saar, Deutschland, 1986".För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även införselmoms om 12 % på klubbat pris.
334CINDY SHERMAN, "Untitled", 1979.C-print, bildyta 44,2 x 57,5 cm.
340JAN BENGTSSON, "Nude Nr 4", 1995.Bilden är liggande, de korrekta måtten är; bildyta 18,7 x 23 cm. Bladstorlek 28,5 x 37,5 cm.
369ANNA BJERGER, "Occation".Korrekt proveniens är David Risley Gallery, Köpenhamn.
382ERIK JEOR, "Phosphoros II".Korrekt titel är "Phosphoros II". Utförd 2008.
383ERIK JEOR, "Phosphoros III".Korrekt titel är "Phosphoros III". Utförd 2008.
443ROJ FRIBERG, "Ansikten".Utställningskataloger från Städtische Kunsthalle Recklinghausen och The National Museum of Modern Art Tokyo/Kyoto, medföljer verket.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
153ARMBANDSUR, Cartier, Tank, De Must. Förgyllt silver. quartz. Ca 1984.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.