Klassiska 580

1789 föremål
474. SKÅLFAT, porslin. Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
13. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)  med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
477. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
487. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
479. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
157. SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1455. SKÅP. Tyskland, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1277. SLIPSNÅL med emalj, rubiner samt diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. SMYCKEGARNITYR, 2 delar, med citriner. Finska stämplar från 1870-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1686. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
461. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
55. SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
981. SOCKERBÖSSA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1711. Senbarock.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1023. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1024. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838. Nygotik.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1009. SOCKERSKRIN, av Petter Eneroth, Stockholm 1790. Gustavianskt.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1524. SOFFA, SAMT KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1525. SOFFA. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. SOFFA. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1666. SOLUR. Sannolikt Nordeuropa, omkring år 1600.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1577. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1576. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1563. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1570. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris
28 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
434. SPEGEL, brons. Troligen Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
433. SPEGEL, brons. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (205-220).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
94. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1561. SPEGEL. Barock, 1700-talets början. Burchardt Prechts art.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1575. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1572. SPEGEL. England, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1578. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1580. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1571. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1581. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1568. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1567. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1562. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1566. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1564. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1771. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1573. SPEGEL. Stockholmsarbete. Transition rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1574. SPEGEL. Transition, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1587. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1519. SPEGELVÄGGFÄLT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1582. SPEGLAR, ett par. Italien, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1061. SPELDOSA, Schweiz ca 1910.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1779. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
194. SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
371. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
383. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1805. STEKFAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK