Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
570. SOCKERBÖSSA, av Bengt Hafrin, Göteborg 1774. Rokoko.
570. SOCKERBÖSSA, av Bengt Hafrin, Göteborg 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1023. Ulrica Fredrica Pasch, "Caisa Gripenvall" (Gripenwald) iförd riddräkt.
1023. Ulrica Fredrica Pasch, "Caisa Gripenvall" (Gripenwald) iförd riddräkt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1227. KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
1227. KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1031. David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, "Biskop Jesper Swedberg" (1653-1735).
1031. David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, "Biskop Jesper Swedberg" (1653-1735).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. BÄGARE, av Christian Lübecker (verksam i Flensborg 1702-1739).
559. BÄGARE, av Christian Lübecker (verksam i Flensborg 1702-1739).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. Josefa de Obidos Hans efterföljd, Stilleben med rosor och tulpaner.
1090. Josefa de Obidos Hans efterföljd, Stilleben med rosor och tulpaner.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
424. KRUKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
424. KRUKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
394. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
394. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1112. David Teniers d.y Hans krets, Krogscen.
1112. David Teniers d.y Hans krets, Krogscen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. RING med markis- och briljantslipade diamanter, totalt cirka 1.95 ct.
662. RING med markis- och briljantslipade diamanter, totalt cirka 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
675. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.58 ct enligt gravyr.
675. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.58 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
657. COLLIER med briolettslipad citrin, ca 90 ct, samt rosenslipade diamanter.
657. COLLIER med briolettslipad citrin, ca 90 ct, samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
627. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj och rosenslipade diamanter. Ryska stämplar.
627. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj och rosenslipade diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
622. MANSCHETTKNAPPAR med emalj, safirer samt rosenslipade diamanter.
622. MANSCHETTKNAPPAR med emalj, safirer samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
865. MATTA, semiantik Kirman. 382 x 286,5 cm.
865. MATTA, semiantik Kirman. 382 x 286,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
879. SEMIANTIK YESD. 443,5 x 311,5 cm.
879. SEMIANTIK YESD. 443,5 x 311,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
574. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1792. Gustaviansk.
574. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1792. Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
181. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
541. WIWEN NILSSON, Lund 1966. Sterling 925/1000. Vas.
541. WIWEN NILSSON, Lund 1966. Sterling 925/1000. Vas.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
571. Anders Schotte, Uddevalla 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
571. Anders Schotte, Uddevalla 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
572. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
572. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1292. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1292. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
814. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.62 ct enligt gravyr.
814. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.62 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
797. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.69 ct enligt gravyr.
797. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.69 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1252. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1252. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
989. Theodor Lundberg, Prins Eugen.
989. Theodor Lundberg, Prins Eugen.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1215. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1215. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
752. COLLIER med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
752. COLLIER med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
580. KANNOR, ett par, av K Andersson, Stockholm 1893.
580. KANNOR, ett par, av K Andersson, Stockholm 1893.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1345. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1345. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1149. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
1149. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
868. SEMIANTIK NAIN PART SILK. 248,5 x 172 cm.
868. SEMIANTIK NAIN PART SILK. 248,5 x 172 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1209. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
1209. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1056. Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt.
1056. Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
597. SKRIN, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1883.
597. SKRIN, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1883.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
575. KAFFEKANNA, av Gustaf Hagström, Stockholm 1798. Gustaviansk.
575. KAFFEKANNA, av Gustaf Hagström, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1272. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
1272. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
875. MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS SANNOLIKT, 372,5 x 280,5 cm.
875. MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS SANNOLIKT, 372,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1126. Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.
1126. Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1133. Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer".
1133. Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
385. URNA med LOCK, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
385. URNA med LOCK, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
496. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
496. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
473. TUMLARE, av Johan Lund, Stockholm 1697. Karolinsk.
473. TUMLARE, av Johan Lund, Stockholm 1697. Karolinsk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. SALTKAR, ett par, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739. Senbarock.
481. SALTKAR, ett par, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739. Senbarock.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
509. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall troligen 1785.
509. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall troligen 1785.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
548. SIGURD PERSSON, Stockholm 1969. Ljusstakar, ett par.
548. SIGURD PERSSON, Stockholm 1969. Ljusstakar, ett par.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
874. SEMIANTIK TÄBRIS. 422,5 x 312 cm.
874. SEMIANTIK TÄBRIS. 422,5 x 312 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
477. BÄGARE, av Michael Steltzner, Lidköping 1700. Barock.
477. BÄGARE, av Michael Steltzner, Lidköping 1700. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.
510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1259. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1259. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1260. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1260. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1353. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.
1353. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. RING med smaragd ca 2.75 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
744. RING med smaragd ca 2.75 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 26 000 SEK
206. YAMANTAKA, brons. Tibeto-kinesisk, omkring 1900.
206. YAMANTAKA, brons. Tibeto-kinesisk, omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
870. ANTIK TÄBRIS. 420,5 x 327,5 cm.
870. ANTIK TÄBRIS. 420,5 x 327,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
190. THANGKA, Chakrasamvara (Fader-Moder), Tibet, 1800-tal.
190. THANGKA, Chakrasamvara (Fader-Moder), Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. DAOISTISK DIGNITET, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
149. DAOISTISK DIGNITET, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
459. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
459. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
992. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
992. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
Klubbat pris 
24 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. LAMA, brons. Sino-Tibetansk, tidigt 1900-tal.
204. LAMA, brons. Sino-Tibetansk, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
205. LAMA, kopparlegering. Tibet, omkring 1900.
205. LAMA, kopparlegering. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
160. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
648. RING med safir ca 11.00 ct, samt åttkantsslipade diamanter, totalt ca 0.40 ct.
648. RING med safir ca 11.00 ct, samt åttkantsslipade diamanter, totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.
118. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
278. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
278. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
784. RING med prinsesslipade diamanter totalt 1.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
784. RING med prinsesslipade diamanter totalt 1.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
990. Carl Eldh, "Gunnar Wennerberg" (1817-1901).
990. Carl Eldh, "Gunnar Wennerberg" (1817-1901).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
54. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK