Klassiska 586

1424 föremål
332. PENSELMUGG, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
218. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
215. KATSUKAWA SHUNCHŌ, Färgträsnitt (2), omkring 1788.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
91. ROCK, siden. Höjd 145,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
90. ROCK, siden. Höjd 108,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1346. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
179. MÅLNINGAR, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1296. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nygotik.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
592. MATGAFFLAR, 15 st (11+2+2), av Lars Boye, Stockholm 1781 och.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1398. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterade 23/6 (17)74.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1399. SÅSSNIPA, fajans. Marieberg, daterad (17)74.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1201. KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
289. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
340. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
444. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
610. RESEBESTICK, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1847.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
576. TEKANNA med FAT, av Peter Terpager Hagen, Köpenhamn 1813. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1407. FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
461. BOJANER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
619. HÄNGE/MEDALJONG med diamant samt emaljarbete. Ryssland 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
985. John Börjeson, "Musiken".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1279. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. GLASSERVIS, 60 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
907. William Féron, Marché au fleur.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1294. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
408. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
133. VAS, celadon. Troligen Mingdynastin.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. SKÅL, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1295. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. TUSCHAVKLAPPNING, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
940. Carl Fredrik Hill, Tempelportal med tjurar.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
733. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter och guld i tre färger.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
669. RING med äldre slipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
975. Ruth Milles, Handarbetande flicka.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Arnold Plagemann, Marin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
234. PALL, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
158. VAS med STÄLL, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
180. MÅLNING, akvarell på papper. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
447. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1400. POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
244. URNA med LOCK, keramik. Sydkina, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
341. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
796. COLLIER med opal, 8.40 ct, samt briljantslipad diamant ca 0.35 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 16 000 SEK
1229. KARMSTOL. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
311. TVÄTTFAT, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1193. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. ÖRHÄNGEN med jadeit, briljantslipade diamanter samt safirer.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
12. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1028. David Beck Hans efterföljd, "Karl X Gustav" (1622-1660).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
848. RING med trappslipad akvamarin, ca 30.00 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 16 000 SEK
398. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
307. FAT med SIL, porslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
861. SEMIANTIK SILKE KESHAN S.K. MOTACHEM FIGURAL. 81 x 62,5 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
632. ARMBAND, 1800-tal, med motiv föreställande en hund i emalj.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. BROSCH/HÄNGE med folierat glas samt rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
183. BÖCKER (5), främst kinesisk keramik och porslin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1043. Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med kyrka.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1141. Jean Eric Rehn, Italienskt ruinlandskap.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
967. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1912, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. POTPURRIVAS med LOCK, fajans. Magdeburg, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1127. Jean Eric Rehn, "Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1040. Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt landskap med figurer.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1283. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1291. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
371. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. GLASMÅLNING. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
585. BÄGARE, av Mikael Nyberg, Stockholm 1787.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
343. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1230. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
981. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK