Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
1068. Katarina av Alexandria.
1068. Katarina av Alexandria.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
79. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina.
79. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt ljusblå safirer. Rysk fattning.
617. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt ljusblå safirer. Rysk fattning.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
628. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter samt turkoser.
628. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter samt turkoser.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1085. Jean-Marc Nattier Efter, Madame Louise de France  (1737–1787).
1085. Jean-Marc Nattier Efter, Madame Louise de France (1737–1787).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. VATTENCISTERN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
259. VATTENCISTERN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
798. HÄNGE med KEDJA. Hänge med opal, 22x16 mm, samt diamanter.
798. HÄNGE med KEDJA. Hänge med opal, 22x16 mm, samt diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
297. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
297. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
57. FAT, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke.
57. FAT, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1067. Madonna.
1067. Madonna.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1106. Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer.
1106. Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
178. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
854. OLD SILKE GHOM. 289,5 x 195 cm.
854. OLD SILKE GHOM. 289,5 x 195 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1208. Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
1208. Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
393. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1254. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1254. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. VINKANNA, biskviporslin. Mingdynastin, Wanli (1368-1644).
129. VINKANNA, biskviporslin. Mingdynastin, Wanli (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
155. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
155. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1137. Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion.
1137. Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
948. Axel Nordgren, Månbelyst kustlandskap, Bohuslän.
948. Axel Nordgren, Månbelyst kustlandskap, Bohuslän.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
935. Johan (John) Kindborg, "Storbron".
935. Johan (John) Kindborg, "Storbron".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1138. Johan Tobias Sergel, Backanal.
1138. Johan Tobias Sergel, Backanal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
373. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
373. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
934. Hugo Salmson, På väg från fältet.
934. Hugo Salmson, På väg från fältet.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1018. Josef Wenglein, Landskap med ett vitt hus.
1018. Josef Wenglein, Landskap med ett vitt hus.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
583. BÄGARE, av Petter Julin, Köping 1761.
583. BÄGARE, av Petter Julin, Köping 1761.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1020. Porträtt av ung kvinna.
1020. Porträtt av ung kvinna.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin, (608-906).
122. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin, (608-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
105. PLAKETT, porslin och trä. Tidigt 1900-tal.
105. PLAKETT, porslin och trä. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1144. Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid.
1144. Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1130. Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer.
1130. Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1395. TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1395. TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1285. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
1285. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
342. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. BRICKA, keramik. Liaodynastin (907-1125).
124. BRICKA, keramik. Liaodynastin (907-1125).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
454. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
454. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1226. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1226. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
405. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
405. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
64. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
64. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1335. CARL LARSSONS UTSTÄLLNINGSMEDALJ, guld, Biennalen i Venedig 1905.
1335. CARL LARSSONS UTSTÄLLNINGSMEDALJ, guld, Biennalen i Venedig 1905.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
887. Carl Hedelin, Träd vid vatten.
887. Carl Hedelin, Träd vid vatten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
723. COLLIER med odlade pärlor, Ø 8 mm, 4-radigt, lås med diamanter.
723. COLLIER med odlade pärlor, Ø 8 mm, 4-radigt, lås med diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
721. COLLIER med kulor i ljus korall. Ø 6.6 - 16.4 mm.
721. COLLIER med kulor i ljus korall. Ø 6.6 - 16.4 mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
789. HÄNGE med odlad Tahitipärla, Ø 17.9 mm, och diamanter.
789. HÄNGE med odlad Tahitipärla, Ø 17.9 mm, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
613. ÖRHÄNGEN med diamanter samt smaragder. Rysk fattning.
613. ÖRHÄNGEN med diamanter samt smaragder. Rysk fattning.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1115. Jean Raoux, Kvinna i röd klänning.
1115. Jean Raoux, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 2.79 ct enligt gravyr.
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 2.79 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
639. COLLIER med ametister och små pärlor. Franska stämplar.
639. COLLIER med ametister och små pärlor. Franska stämplar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
685. ÖRHÄNGEN med orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
685. ÖRHÄNGEN med orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 2.90 ct.
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 2.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
777. ÖRHÄNGEN med blå topas ca 30 ct, ametister ca 4 ct och diamanter 1.20 ct.
777. ÖRHÄNGEN med blå topas ca 30 ct, ametister ca 4 ct och diamanter 1.20 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
782. ÖRHÄNGEN med ametister ca 36 ct och diamanter.
782. ÖRHÄNGEN med ametister ca 36 ct och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
785. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor och diamanter.
785. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
629. COLLIER med hängande sigill prydda med cabochonslipade turkoser.
629. COLLIER med hängande sigill prydda med cabochonslipade turkoser.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
845. RING med obehandlad safir, ca 2.50 ct. Certifikat från DSEF.
845. RING med obehandlad safir, ca 2.50 ct. Certifikat från DSEF.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
494. MJÖLKKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
494. MJÖLKKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
490. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
490. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1280. AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
1280. AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
492. TEKANNA, av Johan Ekholm, Stockholm 1795. Gustaviansk.
492. TEKANNA, av Johan Ekholm, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
596. DOSA, guld och blå emalj, Frankrike 1800-tal.
596. DOSA, guld och blå emalj, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
508. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
508. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK