Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
49. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
49. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1110. Byfesten.
1110. Byfesten.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
391. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
391. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
867. SEMIANTIK MESHED. 500 x 358,5 cm.
867. SEMIANTIK MESHED. 500 x 358,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
55. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
55. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901. AUGUST HAGBORG, duk, signerad Hagborg.
901. AUGUST HAGBORG, duk, signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
806. RING med briljantslipade diamanter i rörlig ringskena.
806. RING med briljantslipade diamanter i rörlig ringskena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
1257. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
1257. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1349. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
1349. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1277. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
1277. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
367. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
367. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1021. Arthur H Davis, Efter dagens jakt.
1021. Arthur H Davis, Efter dagens jakt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
173. MÅLNING, blommande prunus och fåglar, Qu Zhaolin (1866-1937), signerad.
173. MÅLNING, blommande prunus och fåglar, Qu Zhaolin (1866-1937), signerad.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1009. Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar.
1009. Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1033A. DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, olja på duk.
1033A. DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1249. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
1249. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
863. SEMIANTIK KESHAN. 383 x 274-278 cm.
863. SEMIANTIK KESHAN. 383 x 274-278 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1072. Dörröverstycke med staffagefigurer vid ruin.
1072. Dörröverstycke med staffagefigurer vid ruin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
888. Julia Beck, Trädgårdsvy från konstnärinnans hus, Vaucresson.
888. Julia Beck, Trädgårdsvy från konstnärinnans hus, Vaucresson.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1073. Dörröverstycke med staffagefigurer och voliere.
1073. Dörröverstycke med staffagefigurer och voliere.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1055. Olof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844).
1055. Olof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
899. Anders Zorn, "Kyssen".
899. Anders Zorn, "Kyssen".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
993. Jussi Mäntynen, Moderskärlek.
993. Jussi Mäntynen, Moderskärlek.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1404. EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30.
1404. EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
846. ÖRHÄNGEN, W.A. Bolin 1949, med diamanter och odlade pärlor.
846. ÖRHÄNGEN, W.A. Bolin 1949, med diamanter och odlade pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1350. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
1350. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1014. CLEMENT ROLLINS GRANT, duk, signerad C.R. Grant ,
1014. CLEMENT ROLLINS GRANT, duk, signerad C.R. Grant ,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1062. Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln.
1062. Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
464. PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
464. PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1037. Pehr Hilleström, Eldsvåda på Södermalm.
1037. Pehr Hilleström, Eldsvåda på Södermalm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1006. Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor.
1006. Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
717. RING med briljantslipad diamant ca 1.50 ct. Kvalitet ca J-K/SI.
717. RING med briljantslipad diamant ca 1.50 ct. Kvalitet ca J-K/SI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
808. ARMBAND med  briljantslipade diamanter, totalt 3.51 ct enligt gravyr.
808. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt 3.51 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
743. ÖRHÄNGEN med rubiner samt briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
743. ÖRHÄNGEN med rubiner samt briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
665. RING med briljantslipade diamanter, 3.36 ct, agat och smaragder, 0.15 ct.
665. RING med briljantslipade diamanter, 3.36 ct, agat och smaragder, 0.15 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
737. COLLIER och ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co med diamanter och svart pärlemor.
737. COLLIER och ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co med diamanter och svart pärlemor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
538. WIWEN NILSSON, Lund 1933. Tedosa med lock.
538. WIWEN NILSSON, Lund 1933. Tedosa med lock.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1022. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
1022. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
661. RING med gammalslipad diamant ca 0.90 ct samt turmalin.
661. RING med gammalslipad diamant ca 0.90 ct samt turmalin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 30 000 SEK
40. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
40. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
872. SEMIANTIK TÄBRIS, Ghanadi. 405,5 x 295 cm.
872. SEMIANTIK TÄBRIS, Ghanadi. 405,5 x 295 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1320. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
1320. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1352. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.
1352. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1003. Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn.
1003. Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
749. RING med smaragd cirka 3.5 ct och diamanter cirka 1.95 ct.
749. RING med smaragd cirka 3.5 ct och diamanter cirka 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
791. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 4.00 ct enligt gravyr.
791. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 4.00 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
786. PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, Ø 12 - 14 mm.
786. PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, Ø 12 - 14 mm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
828. ÖRHÄNGEN med snidad obehandlad jadeit samt rosenslipade diamanter.
828. ÖRHÄNGEN med snidad obehandlad jadeit samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
766. ÖRHÄNGEN med morganiter, ca 5.56 ct och diamanter, ca 3.95 ct.
766. ÖRHÄNGEN med morganiter, ca 5.56 ct och diamanter, ca 3.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
847. ARMBAND, sk tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
847. ARMBAND, sk tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
604. TESERVIS, 5 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1882-1884.
604. TESERVIS, 5 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1882-1884.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
968. Anders Zorn, "Kusinerna".
968. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
555. DRYCKESKANNA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1715.
555. DRYCKESKANNA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1715.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1096. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
1096. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
939. Carl Fredrik Hill, "Bränningar".
939. Carl Fredrik Hill, "Bränningar".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
323. FAT, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
323. FAT, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK