Contemporary Art & Design 602

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
54CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Non-Violence".Framtagen 2001.
105ANDERS KNUTSSON, "Starry Messenger #17".Ingen droit de suite / följerätt.
106FERNANDEZ ARMAN, "Venus aux Petits Cuilliers".Korrekt titel är "Venus aux Petits Cuilliers"
111RICHARD H. PETTIBONE, "Roy Lichtenstein Hopeless 1963".Proveniens: OK Harris Gallery, New York, USA. Galerie Aronowitsch, Stockholm. Privat samling, Stockholm.
115ROLF HANSON, pannå, signerad Rolf Hanson a tergo.Felaktig titel angiven tidigare, korrekt titel "Runtom hus II". Förlaga till färglitografi med samma namn.
158OLAFUR ELIASSON, "The Inner Cave Series", 1998, 36 delar.Upplaga 6/6.
167LÁSZLÓ MOHOLY-NAGY, Untitled (FGM206), 1925-28.Följerätt utgår ej.
173LEIF-ERIK NYGÅRDS, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".Det korrekta bildmåttet är 70 x 105 cm.
207ANDY WARHOL, "Rebel without a cause (James Dean)" ur: "Ads".An addition to the condition report: Area (ca 12 cm) with superficial creases and some minor colour loss ca 36 cm from the top left margin.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
210ROY LICHTENSTEIN, "Cow Going Abstract - Triptych".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.