Important Spring Sale 609

313 föremål
533. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
20 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
536. Tallrikar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
538. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
541. VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1623).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
542. VAS, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
544. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
546. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
547. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Johanneummärke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
548. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
549. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
551. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
553. KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
554. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
557. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
558. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. INRO, två stycken, lack. Japan, sent 1700 resp 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. ASK, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
561. INSATS till SUZURIBAKO, lack. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
562. SKRIVSET s.k. SUZURIBAKO, lack och pärlemor. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
563. FAT, sköldpadd och lack. omkring 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. SKÅL, trä och lack. Signerad 一國齋鯉城. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. SKÅL, keramik. Japan, signerad, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
567. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
568. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
569. SPEGEL, brons. Handynastin (206 f. Kr. -220 e. Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
570. SPEGEL, brons. Xin-Östra Handynastin (9-220).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. SPEGEL, brons. Xin, östra Handynastin (9-220).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
574. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
575. SPEGLAR, fem stycken, brons. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
577. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
578. TARA, förgylld koppar legering. Tibet, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
581. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
582. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
583. FIGURIN, brons. Mytologiskt djur, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
585. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
586. SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
587. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
589. SKULPTUR, kopparlegering. Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
590. SKULPTUR, förgylld brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
592. PENSELSTÄLL, två stycken, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
595. SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
596. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
598. SKIVA, täljsten. Sannolikt Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
599. DEKORFRAGMENT, sten. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
600. FIGUR, nefrit. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
601. FIGURIN, nefrit. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
602. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
603. ASK med LOCK, nefrit, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
607. FIGURINER, två stycken, nefrit samt hänge med lock, agat. Kina.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. SOLFJÄDER, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. SKULPTUR, nefrit. Kina.
611. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
612. SIGILL, två stycken, sten. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
614. VÄGGVAS , täljsten. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
616. FIGURIN, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. PENSELBAD, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
618. SKÅL med LOCK, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
620. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
621. STOL, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
622. SCROLLSTÄLL, trä och kopparlegering. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
623. PENSELSTÄLL, trädstam. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
624. WEIQIASKAR med LOCK, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
625. SKULPTUR, bambu. Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
626. SKULPTUR, trä. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
627. ARMSTÖD, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
628. SCROLLVIKTER, ett par, bambu och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
629. PANEL, bambu. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
630. BRICKA i form av ett lotusblad, trä. 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. PENSELBAD, zitan. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
632. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
633. BRICKA, trä. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK