Kan inte nå servern

Modern Art + Design 612

 
603 föremål
346. SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.
346. SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
347. P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.
347. P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.
355. Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
242. Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.
242. Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
539. Endre Nemes, "Bud från fjärran".
539. Endre Nemes, "Bud från fjärran".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal.
104. Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
329. Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.
329. Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. Manne Östlund, "Monument".
504. Manne Östlund, "Monument".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. Eric H Olson, "Komposition".
499. Eric H Olson, "Komposition".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88.
164. Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
404. Jules Schyl, Blomsterprakt.
404. Jules Schyl, Blomsterprakt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. Fernandez Arman, "Double chassis".
565. Fernandez Arman, "Double chassis".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. Lucio Fontana, "Concetto Spaziale".
588. Lucio Fontana, "Concetto Spaziale".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)".
514. Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
567. Helmut Middendorf, "Blue fighther".
567. Helmut Middendorf, "Blue fighther".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
326. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
326. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris 
44 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.
393. Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
534. Bror Hjorth, "Tiger".
534. Bror Hjorth, "Tiger".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. Henri Matisse, "Josette Gris, Jeune Marin".
592. Henri Matisse, "Josette Gris, Jeune Marin".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
552. Erik Olson, "Familjens husaltare (TV-komedin går)".
552. Erik Olson, "Familjens husaltare (TV-komedin går)".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
394. Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.
394. Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. Lynn Chadwick, Sittande par.
391. Lynn Chadwick, Sittande par.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
526. Jean Cocteau, Två figurer i profil.
526. Jean Cocteau, Två figurer i profil.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
496. Albert Johansson, "Fysionomik nr 16".
496. Albert Johansson, "Fysionomik nr 16".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
452. John Jon-And, "Pojke med äpple - I lekvrån".
452. John Jon-And, "Pojke med äpple - I lekvrån".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
228. Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ.
228. Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
577. Hans Bellmer, "Petit traité de morale" (10).
577. Hans Bellmer, "Petit traité de morale" (10).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
603. Pablo Picasso, "Tête d'Homme barbu" ur Sable mouvant - Pierre Reverdy.
603. Pablo Picasso, "Tête d'Homme barbu" ur Sable mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
604. Pablo Picasso, "Peintre et modèle accoudé" ur: Sable mouvant - Pierre Reverdy.
604. Pablo Picasso, "Peintre et modèle accoudé" ur: Sable mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
605. Pablo Picasso, "Le Sculpteur" ur: Sable Mouvant - Pierre Reverdy.
605. Pablo Picasso, "Le Sculpteur" ur: Sable Mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
598. Joan Miró Efter, "Femmes, oiseaux, étoile".
598. Joan Miró Efter, "Femmes, oiseaux, étoile".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
339. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
339. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
359. FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.
359. FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
581. Marc Chagall, "Ombre et Lumière".
581. Marc Chagall, "Ombre et Lumière".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK